Безпрецедентна новина научи руската делегация на 74-ата сесия на Общото събрание на ООН точно преди външният министър Сергей Лавров да отпътува за Ню Йорк, отбелязва "Комерсант".
"САЩ не издадоха визи на Константин Косачов и Леонид Слуцки, оглавяващи външнополитическите комисии в двете камари на руския парламент, а също на седем служители от външното министерство в Москва", посочва вестникът, като се позовава на говорителката на ведомството Мария Захариева. Тя нарече несъстоятелни американските изявления, че проблемът е от технически характер. По нейните думи това е възмутителен пример за незачитане на страни-членки на ООН от САЩ. Според говорителката документите за визи са били подадени в определения срок.
Визовият скандал може да се нареди сред основните теми на предстоящата среща между Сергей Лавров и държавния секретар на САЩ Майк Помпейо в Ню Йорк. "Лавров смята да включи въпроса в основното си изказване пред Общото събрание и да го повдигне пред генералния секретар на ООН Антониу Гутериш", добави Захариева.
"Случаят изисква твърда реакция от страна както на Москва, така и на световната организация", припомня руският печат изявление на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков. "Ще видим как ще реагира международната общност и с оглед на това ще предприемем ответни стъпки. Такива със сигурност ще има и задължително трябва да са осезаеми, болезнени за американската страна", заявява сенаторът Косачов, цитиран в "Росийская газета". "Визите засега не са отказани окончателно, но става дума за съзнателна провокация от страна на Държавния департамент", твърди депутатът Слуцки.
"Скандалът е бил провокиран от едното нищо", коментира пред "Комерсант" юристът Сергей Гландин, но не обвинява дипломатическото ведомство на САЩ. "В случая с Косачов и Слуцки ключов фактор е присъствието на двамата в черните списъци на САЩ като лица, съдействащи за ситуацията в Украйна", пояснява той. Според експерта тези членове на руската делегация са знаели, че им е забранено влизането в САЩ, и съзнателно са се насочили към изостряне на двустранните отношения.
"Косачов и Слуцки не са успели да обосноват пред американските власти крайната си полезност за сесията на Общото събрание, при това не спадат към категорията държавни или правителствени глави и не са могли да получат разрешение за влизане директно от Държавния департамент", допълва Гландин.
"Посолството на САЩ в Русия нарече станалото частен случай, но Москва реагира много остро. Кремъл обвини Вашингтон, че нарушава международните си ангажименти, а депутати от Държавната дума дори приканиха централата на ООН да бъде преместена от САЩ другаде", отбелязва "Комерсант".
"САЩ оценяват всяка заявка за издаване на входна виза индивидуално, според действащото законодателство и ангажименти. Сериозно се отнасяме към задълженията си по споразумението за централата на ООН", цитира "Известия" представител на Държавния департамент, говорил пред ТАСС.
Според руското онлайн издание "Взгляд" обаче американските власти са провокирали нов международен скандал и са се представили като лоши домакини. "Не става дума за формален отказ - американската страна просто не е върнала навреме паспортите на руските делегати", уточнява електронният вестник, като се позовава на Константин Косачов.
"Ако не става дума за технически проблем, а за политически мотивиран отказ обаче, отговор трябва да даде ООН, защото именно нейните права в случая са накърнени", подчертава друг руски сенатор - Андрей Климов. По думите му в такъв случай САЩ за пореден път са злоупотребили с правата си, което е сериозно предизвикателство за международната организация като цяло.