Антиправителствените демонстрации в Армения приключиха с тържества за победата на народната нежна революция, пише в. "Комерсант" във връзка с вчерашното оттегляне на арменския експрезидент и бивш премиер Серж Саркисян.
Протестиращите настояваха за оставка на Саркисян заради усилията му да остане на власт като премиер чрез неотдавнашната промяна в конституцията, превърнала Армения от президентска в парламентарна република, също и затова, че не е намалил бедността и корупцията в страната.
"Хората останаха из улиците на Ереван, за да празнуват оттеглянето му. Те ръкопляскаха, танцуваха, отваряха шампанско и се качваха по паркираните коли. На някои улици бяха включени колони, откъдето звучеше с пълна сила народна музика, хората пригласяха и танцуваха", разказва вестникът. "Навсякъде се чуват лозунги "Победихме" и "Свобода, равенство, братство", допълва за изданието местният активист Сергей Чаманян. На снощния митинг в Ереван дошли още повече хора отпреди, защото сега няма от какво да се страхуват. Според организаторите победил е народът и това трябва да е показателно за целия свят. "Никоя партия и никоя външна сила няма пръст в това, че народът си каза мнението", обобщава активистът и допълва: Бъдещите управници трябва да схванат, че при нужда пак ще затворим улиците и ще им посочим вратата.
Водачът на протестите Никол Пашинян засега не е проявявал премиерски амбиции, но вече постави нова цел - опозицията да постигне успех на предсрочни избори. Той изрази надежда, че върхушката на управляващата Републиканска партия еднозначно ще признае победата на народната нежна революция без насилие. И добави, че днес ще продължи преговорите с властта за "предаване на властта без трусове", се казва в материала.
"Комерсант" цитира първите коментари на властите в други страни по повод арменската нежна революция и прави извод, че те не осъждат събитията в Ереван. "Разчитаме на тясно сътрудничество с новото правителство", заявил Държавният департамент на САЩ пред РИА Новости, а германското външно ведомство приканило всички играчи в Армения да запазят благоразумие и готовност за диалог през идните дни.
Мария Захарова, говорителка на руската дипломация, изтъкнала във Facebook единството на арменския народ и завършила с думите: "Армения, Русия е винаги с теб!". Очаква се до седмица Армения да има нов министър-председател, после да се формира временно правителство, след което да бъдат насрочени предсрочни избори за парламент, пише "Известия". Въпреки смяната на властта в Армения нищо не заплашва според вестника икономическите й отношения с Русия. Това са добре развити и здрави връзки; Русия е ключов икономически партньор на Армения, казват експерти на изданието. Двустранният стокообмен стигна миналата година рекордната сума 1,7 милиарда долара. От 2015 г. азиатската република членува в Евразийския икономически съюз. Русия продава на Армения минерали, техника и транспортни средства, храни и селскостопански суровини, а купува от нея селскостопанска продукция, скъпоценни метали и камъни, обувки и текстил, напомня всекидневникът. "Всички разбират, че търговско-икономическите връзки трябва да се пазят и развиват", заявява руският бизнесанализатор Игор Николаев.
Според политолога Николай Силаев, говорил пред "Независимая газета", Серж Саркисян не е продължил опитите да запази властта в ръцете си, защото при силния външен натиск в оспорвания с Азербайджан район Нагорни Карабах Армения не може да си позволи разкоша на една проточена политическа криза. Оттеглянето на Саркисян дава възможност нещата да се върнат в конституционното русло. Същевременно привържениците му все още контролират парламента и имат доста шансове да запазят властта или поне значително влияние дори след предсрочни избори. "Опозицията излезе по-силна на улицата, но няма гаранции да се окаже по-силна в рамките на редовната политическа борба", смята наблюдателят.
"Саркисян е осъзнал, че губи подкрепата на арменския елит, а след арестите на протестиращи демонстрантите са станали още повече. Единствен вариант е бил той да използва сила, но не би могъл да въведе извънредно положение без подкрепата на парламента. А е станало ясно, че не може да разчита на него", казва ереванският политолог Микаел Золян. Според него Републиканската партия ще се бори да остане на власт, като смени Саркисян с друг премиер от своите редици, а опозицията ще се опита да не допусне това. "Всичко най-интересно тепърва започва", заключава експертът.
"Възможно ли е арменският сценарий да се повтори в Русия", пита се "Ведомости". Според негов източник, близък до руските силови структури, ситуацията в Армения не може да се сравнява с оранжевата революция в Украйна. "Управляващите издигнаха за премиер легитимно назначения Карен Карапетян (първия вицепремиер, сега и. д. министър-председател, б. р.) и се очаква стабилизиране на обстановката без никакви революции", добавя той. "Примерът на Армения едва ли ще стане сигнал за Кремъл", каза анализаторът Алексей Макаркин. Кремъл не допуска подобни грешки. За разлика от Саркисян, обещал пред народа да не става премиер, когато властта в Армения бе прехвърлена от президента към главата на кабинета, Владимир Путин засега не е заявявал, че няма желание да бъде пак преизбран, отбелязва експертът. Освен това според него арменското общество е поискало обновяване на властта, а в Русия такова нещо няма.
"Решенията за бъдещето на Путин ще се вземат, щом наближи 2024 г., когато изтича четвъртият му президентски мандат, и с оглед ситуацията по това време, смята Макаркин. Кремъл си е взел поуки от украинската революция. Путин започна да взема превантивни мерки още през 2016 г., по-специално като включи във властта едно ново поколение и демонстрира нова вълна от управленски кадри", допълва политологът Евгений Минченко.
Руски вестник: Възможен ли е арменският сценарий у нас?
- 24.04.2018 | 09:23
- 3728