Загубите от природни бедствия през 2017 година са достигнали рекордните 144 млрд. долара

Pixabay
share

Цената на природните бедствия в световен план е достигнала през миналата през 2017 година рекордни 144 млрд. долара (около 117 млрд. евро), се посочва в проучване на една от най-големите застрахователни и презастрахователни компании в света Swiss Re, предава БНР.

Според същия анализ, цели 92 млрд. долара от тези загуби са причинени от трите урагана - "Харви", "Ирма" и "Мария", които опустошиха някои от Съединените щати и Карибите в края на лятото и през есента на миналата година. Това се равнява на около 0,5% от БВП на САЩ и се оказва "най-скъпият" сезон на ураганите в Северния Атлантически океан от 2005-а година насам.

Шефът на компанията, отговарящ за катастрофите, Мартин Бертог предупреди, че застрахователите по цял свят трябва да бъдат подготвени за още години напред на многобройни тежки урагани. "Това е важно от гледна точка на управлението на риска, тъй като ще помогне на застрахователите, а в крайна сметка и на обществеността, да бъдат по-добре подготвени за подобни събития в бъдеще", посочи Бертог, цитиран от агенция Франс прес.

Застрахователят Swiss Re също така описа 2017-а като "рекордна година за горските пожари", които са довели до застрахователни загуби в размер на цели 14 млрд. долара (също рекордна сума). Най-тежките щети от горски пожари са настъпили в Съединените щати и Канада, като и Португалия също е претърпяла "неконтролируеми" горски пожари, причинени от високи температури и силни ветрове.

Франс прес напомня, че многобройни застрахователи съобщават за тежки финансови загуби, свързани с редица природни катаклизми през миналата година.

Според Swiss Re природните и бедствията, причинени от човека, са предизвикали през 2017-а година икономически загуби за общо 337 млрд. долара, което е почти двойно повече от щетите през 2016-а година.

Експертите казват, че негативното влиянието от климатични бедствия като урагани, бури, горещи температурни вълни и екстремни валежи се увеличава в съответствие с прогнозите за климатичните промени.

Водещи новини

Още новини