Частици пластмаса в почти всяка бутилка вода. Данните са от мащабно световно изследване на бутилираната минерална вода.
Тестовете са проведени в държавния университет в Ню Йорк. Учените изследват над 250 бутилки вода от различни марки. В 93% от пробите са открити миниатюрни пластмасови частици като пропилен и найлон. Количеството на тези частици е средно по 10 на литър бутилирана вода. А размерът на всяка от тях е по около 0,1 милиметър колкото е например дебелината на човешкия косъм, съобщава Нова телевизия.
Ефектът на микропластмасата върху човешкия организъм тепърва ще се установява. Данните обаче показват, че потреблението на бутилирана минерална вода расте с всяка изминала година. През 2017 г. са консумирани повече от 390 милиарда литра, което е с над 100 милиарда повече, отколкото преди пет години.
Замърсяването на водата идва именно от бутилката, в която е поставена, твърди ръководителят на проучването - професорът по химия Шери Мейсън.
Ако пиете само бутилирана вода и го правите всеки ден в продължение на години, говорим за десетки хиляди приети частици пластмаса, казва проф. Шери Мейсън.
И въпреки, че сред изследваните марки вода от 9 държави, не присъстват български, от Асоциацията на активните потребители настояват такива проучвания да се направят е на нашия пазар.
Няма разлика между вида пластмаса, който се използва в България, в Германия или в САЩ. Навсякъде по света минералната вода се бутилира горе долу по един и същи начин, казва Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители".
От бранша обаче са категорични - процесът на бутилиране у нас се контролира стриктно. Резултатите от изследването доведоха и до реакцията на Световната здравна организация, откъдето заявиха, че предстои установяване на влиянието на микропластмасата върху здравето на човека. Такова неминуемо ще има, твърдят токсиколозите.
Като влязат тези миниатюрни частици в човешкия организъм се получава химическа реакция. Те въздействат директно като химическо вещество и убиват полезните микроби, които са в дебелото черво и отслабват нашите защитни сили, коментира токсикологът д-р Никола Александров.
Според учените досега човечеството е успяло да произведе 8 милиарда тона пластмаса от откриването на технологията за нейното производство.