Обхванат от фикс идеята за опасността от преврат, от години Реджеп Ердоган укрепваше полицията, предоставяйки й бронирана техника в името на борбата с тероризма, но де факто превръщайки я в своя преторианска гвардия, пише италианският в. "Република".
Служителите в полицията са специално подбирани, те изразяват идеите на президентската партия, мотивирани са чрез добро заплащане, готови са да бранят своя президент. Ердоган обърна такова внимание и на тайните служби, прочиствайки ги от най-несигурните елементи и оборудвайки ги със средства, с които да реагират на всякакви ситуации. В опит да ги сломят тази нощ, пучистите използваха хеликоптери Кобра, оборудвани с оръдия за бърза стрелба. Екипажите им са обучени в САЩ, свикнали са да действат в тъмното и срещу тях агентите на тайните служби са без защита. Същите тези хеликоптери тази нощ обстреляха централата на разузнаването. Танкове на пучистите пък откриха огън по района на парламента в Анкара, където е седалището на една от специалните полицейски групи, защитаваща депутатите, обобщава италианското издание, цитирано от БТА.
Пучистите може би са се надявали на евентуална подкрепа на жандармерията, разполагаща със 170 000 души. Тя е разположена във всички градове, има бронирана техника и екипи от командоси, допълва вестникът. Засега не се знае колко звена на армията са участвали в опита за преврат. В столицата както изглежда пучисткият щурм е бил подет от механизирана дивизия и две бригади командоси. Не се знае какво е било поведението на повечето армейски бригади по границата със Сирия и Иран. Впечатлението е, че те са изчаквали да видят какво се случва в Анкара и Истанбул и кой ще победи. В 2 ч. през нощта командирът на седми армейски корпус в Диарбекир, който контролира значимо звено от армейски части, участващи в борбата с кюрдските групировки, каза, че остава верен на правителството. За военноморските сили се твърди, че са се разграничили от пучистите.
Не е ясно какво е било първоначално поведението на военновъздушните сили, пише италианският вестник. Относно района на Истанбул италианското издание припомня, че там има образно казано цяла армия, тъй като там е и Трето интегрирано командване в силите за бързо реагиране на НАТО, съставено от военни, свикнали да действат заедно с американците и европейците. Танкове Леопард на това звено се позиционираха на ключови места в Истанбул, без да откриват огън, пише журналистът Джанлука ди Фео от в. "Република".
Тази нощ пучистите започнаха опита си за преврат по класическата схема - опит за контрол върху медиите, после съсредоточване върху бастионите на властта. Но те изгубиха битката с времето, като не успяха да заловят или изолират Ердоган. Призивът на Ердоган към народа, подкрепата за него, изразена от Германия и САЩ, както и фактът, че военни отказаха да стрелят по цивилни, предрешиха поражението на пучистите. В по-общ план те изгубиха битката с времето, като пренебрегнаха промените в страната. Днес 70 процента от войниците в Турция не са както преди 30 години синове на необразовани селяни, подчиняващи се сляпо на командирите си. Войниците днес са съвременни младежи, които трудно биха открили огън по човешкото множество, коментира авторът на статията във в. "Република".
Италианското издание "Стампа" пък публикува кратко интервю с турския анализатор Явуз Байдар, в което той казва, че военните са се вдигнали на преврат, изтощени от напрежението по границата на Турция със Сирия. Според анализатора от няколко месеца е имало индикации за това изтощение. Байдар казва, че е трудно да се прогнозира бъдещето на Турция след този опит за преврат. Трудно е да се каже какво ще се случи сега. Обществото е много поляризирано. Вървим към гражданска война, казва Байдар. Според него ще са необходими години, за да зарасне образно казано фрактурата, от която страда днес Турция.