Русия и САЩ възстановяват диалога

gettyimages
share

Москва и Вашингтон имат разногласия във връзка с украинската криза, но са единни в следното: изход трябва да се търси по мирен, дипломатически път, а минските договорености трябва да се изпълнят изцяло. Това пише "Росийская газета" за вчерашното посещение в Русия на държавния секретар на САЩ Джон Кери, разговарял в курорта Сочи с руския си колега Сергей Лавров и с президента Владимир Путин.

Путин потвърди, че Москва е готова за съвместна работа с Вашингтон - на равноправна основа и при взаимно зачитане на интересите. "Не може да се говори за пробив, но страните явно са решили да продължат диалога", смята руският официоз. Кери предупреди украинския президент Петро Порошенко да не предприема силови действия спрямо сепаратистите в Източна Украйна и не скри, че в подобен случай Вашингтон би бил "твърде разтревожен". Така гостът от САЩ коментира изявлението на Порошенко, че летището в Донецк ще се върне под контрола на Киев, отбелязва вестникът.

Путин и Кери се разбраха, че ще насърчават страните в украинския конфликт да изпълняват договореностите от Минск и ще се въздържат от действия, които може да навредят на двустранните отношения, пише "Росийская газета". Изданието цитира Кери, изтъкнал, че Вашингтон и Москва са съюзници в уреждането на иранския ядрен проблем и важни партньори в борбата с екстремизма, включително с групировката "Ислямска държава".

Сирия също бе в дневния ред. Лавров подчерта, че проблемите трябва да се решават чрез пряк диалог между всички страни и реформите да се договарят с консенсус. По думите на Кери, "САЩ са на мнение, че Сирия никога няма да стане мирна държава, докато няма политическо предаване на властта". Американската страна има готовност в близките седмици да разгледа конкретни концепции заедно с Москва, допълва всекидневникът. Кери отбеляза прямотата на Путин, подробно разяснил според него руските позиции по ред международни въпроси, добавя "Росийская газета".

Срещата продължи над четири часа и пробив нямаше, констатира обаче "РБК дейли". Визита на Кери в Русия бе планирана неведнъж, но се проваляше. Очаквахме да пристигне в началото на годината, но тогава посещението бе отменено заради изострянето на обстановката в Югоизточна Украйна. Никоя страна не очакваше пробиви от тази визита, пише вестникът. "Преговарящите цял ден демонстрираха жизнерадостна нагласа, но проблемите в отношенията между Русия и Америка съвсем не изчезнаха и няма големи основания да чакаме коренно подобрение", коментира руският експерт Сергей Уткин.

На пресконференцията Кери "изведнъж каза една ключова фраза, каквато не бе чут да казва дотогава", отбелязва репортер на "Комерсант" и цитира думите на държавния секретар: "Ако и когато бъдат изпълнени минските споразумения, тогава ще започне отмяната на санкциите, наложени от САЩ и ЕС". "Това революционно изявление прозвуча странно - пише авторът. - Излиза, че по въпроса за санкциите САЩ имат решаващо влияние и върху ЕС. Кери, поне досега, все пак се дистанцираше от подобни признания. Освен това, ако се вярва на думите му, значи проблемът с Крим, не споменат изобщо в минските договорености, няма да има значение за вдигане на санкциите."

Руските преговарящи твърдят, че тонът на колегите им радикално се е променил, и най-вече този на самия Кери. Той казвал, че трябва нещо да се направи с отношенията между Русия и САЩ, трябва "да се спасяват" и за целта ще се наложи да бъдат търсени нови формати. Лавров настоявал, че всички формати вече са налице, добавя кореспондентът на "Комерсант".

Призракът на "рестартирането" броди из Сочи; ледът в отношенията между Москва и Вашингтон може да се поразтопи из субтропическа Русия, пише в заглавие на коментара си за визитата вестник "Независимая газета". Според експерти на вестника сътрудничеството между Русия и САЩ в ключовите сфери трябва да бъде подновено въпреки глобалните противоречия - но е преждевременно да се очаква ново "рестартиране". "В днешните условия всяко посещение може да бъде наречено трудно или направено по принуда", казва политологът Андрей Кортунов. Търсейки мотивите за визитата на Кери, той посочва: "Остро бе разкритикувано решението на Вашингтон да сведе до минимум отношенията между Русия и САЩ дори по въпроси, в които интересите на двете страни съвпадат".

Освен това, Путин обсъжда Украйна с Ангела Меркел, Франсоа Оланд, Порошенко, но не и с Барак Обама. Колкото и да говорят американците, че Европа играе главната роля в този въпрос, очевидно е, че САЩ следят ситуацията, а решенията им може да влияят върху нея.

Например едно решение за доставка на летални оръжия, казва анализаторът. Политиците са разтревожени и от друго драматично събитие - войната в Йемен. Според Кортунов, ситуацията в тази страна може би ще изисква съвместни руско-американски действия, отбелязва "Независимая газета".

Електронният "Правда" свързва "промените в тактиката на американците" с данни на Галъп, според които "жителите на Русия демонстрират най-високо в света недоволство от световното лидерство на САЩ - 82 на сто не го одобряват". При такива рейтинги сред хората в Русия с какъв външнополитически багаж ще тръгнат демократите в САЩ към президентски избори? Идеята на Обама за "рестартиране" се провали. Нещо повече - "благодарение" на позицията си за Украйна демократите претърпяха загуба по руското направление. Те ще идат при избирателите с лозунг за борба срещу "Ислямска държава", но как ще се справят без Русия, пита изданието.

Според "Правда", Русия има "интересни за американците позиции на посредник и в сферата на други заплахи за сигурността на САЩ - иранската и севернокорейската". "Налага се да оправят някак положението, да организират пазарлък чрез някакви предложения за отстъпки в Украйна. Точно това всъщност е "занесъл" държавният секретар Джон Кери на срещата си с президента Владимир Путин", предполага "Правда".

Водещи новини

Още новини