Иранската криза приключи в Лозана. Преговарящите успяха да постигнат съгласие по ключовите параметри на иранската ядрена програма. Изпълнението на дългоочакваното споразумение ще донесе на Техеран вдигане на международните санкции, пише "Комерсант" за преговорите между шестте световни сили и Ислямската република в Швейцария.
Позитивният резултат дава силен аргумент на обявилите се против усилията за изолация на Техеран и за неговото връщане в лоното на световната политика. Преждевременно е обаче да се говори за хепиенд в решаването на кризата. Всеобхватно споразумение трябва да се постигне до края на юни, тъй че дипломатите и експертите тепърва предстои да извършат обемна предварителна работа. Която да гарантира, че постигнатите договорености ще се изпълняват - само това е начинът окончателно да се сложи точка в иранската ядрена криза, изтъква вестникът.
"От началото на 2014 г. Иран изпълняваше всички изисквания на Женевското споразумение (от 2013 г.) Постиженията бяха големи. Тази година бе извършено повече, отколкото за предходните десет", констатира руският иранист Владимир Сажин пред "Взгляд". Всички участници в преговорите са крайно заинтересовани проблемът да бъде решен окончателно, посочва той. Иран се стреми към вдигане на санкциите. От друга страна президентът на САЩ Барак Обама заложи на подобряването на отношенията с Иран своя авторитет и този на своята партия. Западна Европа също е крайно заинтересована, тъй като санкциите срещу Иран се отразяват много силно на икономиката на ЕС. Европа иска да използва Иран, за да отслаби газовата си зависимост от Русия. Русия също има интерес проблемът да бъде решен - това ще отвори за нея нови перспективи в Иран, включително да поднови военнотехническите връзки с тази страна, посочва експертът.
Иран празнува ядрената сделка и отменянето на санкциите на САЩ и на ЕС, пише "Московский комсомолец". Руската телевизия Ар Ти информира, че стотици иранци са излезли на улицата тази нощ, за да отпразнуват пробива на преговорите за ядрената програма. Най-дългата улица в иранската столица - Вали Аср, е пълна с коли, шофьорите натискат клаксони, приветствайки рамковото споразумение. Местни жители публикуват в социалните мрежи снимки и видеозаписи от техеранските улици, показващи хора с портрети на президента Хасан Рохани. В социалните мрежи виждаме и множество снимки на доволни иранци на фона на излъченото от телевизиите изявление на Барак Обама след края на преговорите, посочва "Московский комсомолец". "Иран склони да ограничи ядрената си програма", пише в заглавие електронният в. "Слон". "По-голямата част от урана ще бъде изнесена от Иран", уверява "Независимая газета".
"Иран обеща да не създава в близките 15 години нови реактори с тежка вода", акцентира "Аргументи и факти". Да се гарантира спазване на поетите ангажименти от Иран е "жизненоважно за международната сигурност", цитира "Газета" предупреждение на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който приветства в Туитър споразумението с Техеран. "Суровинните пазари тутакси реагираха, като лакмусова хартия, на изявленията" на редица политици във връзка с договореностите от Лозана, посочва мрежовото издание "Вести". Очакванията да нарасне износът на ирански петрол след вдигане на санкциите свалиха котировките. Споразумението може да увеличи излишъка от петрол на световния пазар, пише "Ведомости".
Мнозина играчи на петролния пазар смятат, че при отслабване на санкциите Иран, притежаващ близо 10 на сто от световните петролни запаси, бързо ще вдигне и своя добив, и износа, добавя бизнесизданието. По данни на Международната енергийна агенция, в момента Иран изнася 1,1 милиона барела дневно, а в средата на 2012 г., преди затягането на санкциите, е изнасял 2,5 милиона барела. През март иранският министър на петрола заяви, че ако санкциите бъдат вдигнати, Техеран може да увеличи износа с 1 милион барела дневно. Освен това, според някои оценки Иран съхранява в танкери 35 милиона барела петрол, който може бързо да предложи на пазара при частично вдигане на санкциите. Но с изключение на тези обеми "изгледите са много малки Иран да успее да вдигне добивите" в скоро време и това ще стане по-вероятно "някъде през 2016 г.", прогнозира Ед Морс, аналитик от "Ситигруп". Според експерта първо трябва да се осъществи договореното с цел ограничаване на иранската ядрена програма, да се организира съответният контрол и да се изпълнят редица технически условия. Освен това негови колеги посочват, че споразумението е само рамково засега и може в момента да не се отрази съществено на пазара. За пазара ще са по-важни подробностите от окончателния документ, очакван до 30 юни, допълва "Ведомости".