-
19 ноември 2024 15:52
- 403
- 0
Двата водещи синдиката у нас - КНСБ и КТ "Подкрепа", имаха паралелни прояви, в които наблегнаха на минималната работна заплата, повишенията на бюджетните заплати, жизненият минимум, бюджета за 2025 г., работещите бедни.
На работещите бедни постави акцент главният икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев.
Все още минималната работна заплата е прекалено далеч от жизнения минимум, а броят на работещите бедни расте.
Имаме близо 50% ръст на работещите бедни за последните години, като от 8% те стигат до 11,6%, отбеляза Кацарчев, цитиран от БТА. Това показва, че независимо от увеличението на минималната работна заплата (МРЗ), борбата с бедността търпи тотален провал, смята представителят на КТ "Подкрепа". Пред журналисти той се аргументира със статистически данни, според които близо 48% от домакинствата са под линията на бедност.
Атанас Кацарчев коментира темата по време на съвместен форум с Фондация "Фридрих Еберт България", който се проведе днес.
Работещи бедни - това са хората, чийто доход е под линията на бедност, въпреки че работят. Линията на бедност ще бъде 638 лв. през 2025 г., реши преди време правителството, което е увеличение със 112 лв. от настоящата стойност - 526 лв. От КНСБ пресметнаха линия (праг) на бедност за следващата година малко по-висока - 667 лв. Обикновено работещите бедни са хора с ниско образование. Но дали един работещ е беден се определя не само от това какво заплащане получава за труда си, а и от социалната структура на домакинството, в което живее. Ако в него има безработни и (или) деца, то работещ беден ще е и човек, който получава сравнително добра заплата.
Жизненият минимум е нетна сума, необходима за живот, докато МРЗ е брутна сума, от която трябва да се извадят данъци и осигуровки, отбеляза Кацарчев. За последните четири години МРЗ нараства от 57% до 62% от издръжката за живот за 2024 г. Нарастването на МРЗ спрямо издръжката за живот обаче е с около 1,2% пункта на година, сочат представените от икономиста данни. Кацарчев отбеляза, че темпът на нарастване е недостатъчен за постигане на адекватни минимални заплати в "обозримо бъдеще". Ще са необходими около 30 години, коментира главният икономист на "Подкрепа".
Кацарчев смята, че голяма част от хората не знаят, че осигурителната тежест за работника и служителя вече не е 40%, а е над 43%. По думите му има постепенно прехвърляне на задължения на работодателя към работника и това влияе върху нетната работната заплата.
Заплатите
Програмата минимум, която очакваме да видим в бюджета за 2025 година, е минимална работна заплата (МРЗ) от 1077 лева, както е решена и гласувана без обструкции и без никакви промени (това е предложението на Министерския съвет), ръст на заплатите в бюджетните системи с поне 10%, с някой разлики - за учителите 125% от средната работна заплата, както има съгласие към дадения момент от всички политици, увеличение на някой други заплати, за които протестират постоянно - и в земеделието, и в транспорта, и в културата. Това каза на свой ред пред журналисти в Бургас президентът на Конфедерацията на независимите синдикати (КНСБ) Пламен Димитров, цитиран от БТА.
Очевидно е, че няма да има замразяване на заплатите, независимо кой какво говори, коментира Димитров. Няма да има замразяване на доходите, има договорка за 10-процентно минимално увеличение на всички работни заплати, които плаща правителството. Сега въпросът стои с всички тези, които са с увеличение над 10%, и как ще бъдат гарантирани, отбеляза Димитров.
Президентът на КНСБ каза, че очаква протести от всички отрасли, които не получат това, обещано им по закон - учители, висшето образование, земеделието, културата, здравеопазването и др. "В здравеопазването нямаме Колективен трудов договор, заплатите стоят и висят във въздуха", поясни Димитров.
Президентът на КНСБ подчерта, че ако не се постигне очаквания балансиран подход в бюджета, хората ще излязат на улицата. "Те ще имат това право, и ние ще ги водим, защото балансът е възможен", предупреди Димитров.
Във връзка с преговорите за транспониране на Директивата за адекватните минимални заплати, Атанас Кацарчев каза, че напредък няма, въпреки че срокът за това е бил 15 ноември. Той прогнозира още месеци на преговори между социалните партньори. Главният икономист на КТ "Подкрепа" коментира също, че на социалните партньори не е бил представян проектобюджет за 2024 г., а само данъчните законопроекти.
Пенсионните осигуровки
Пламен Димитров апелира "разговорът за пенсионната система отново да бъде сложен на масата". По думите му Министерството на финансите се е уплашило и е дало крачка назад от отхвърлянето на 3-процентното увеличение на осигуровките за пенсия. "Да не забравяме и частните пенсионни фондове. 5% не мърдат и там", заяви Димитров.
Служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова вчера изложи мерките, предвидени за повишаване на бюджетните приходи за идната година, отбелязвайки, че проектът не предвижда увеличение на осигурителните вноски (след като се появиха съобщения за ръста им с 3%) премахване на Ковид добавките към пенсиите и увеличение на данъци като корпоративен данък и данък върху доходитете на физическите лица.
Днес премиерът Димитър Главчев потвърди, казаното от финансовия министър.
Също вчера Министерството на труда и социалната политика публикува свой анализ, с който констатира, че повишаването на размера на осигурителната вноска с 1 на сто от 1 януари 2025 г. би довело до нарастване на приходите в ДОО от 6,4% на 6,7% от БВП още през същата година. Размерът на трансфера от държавния бюджет за покриване на недостига от средства, който до 2027 г. се очаква да надхвърли 48% от общите разходи, при посоченото увеличение намалява с 2,4 пр.п. още през 2025 г.
Последвайте канала на
Свързани новини
Трябва ли да се увеличат заплатите в МВР?
19 ноември 202407:40
Синдикатът "Образование" настоява за увеличение на учителските заплати и 3 януари да е неучебен ден
18 ноември 202412:46
Какви заплати взимат депутатите, президентът, премиерът и председателят на НС
18 ноември 202412:38
Заплатите в МВР: Синдикатите готови за протест, ако няма увеличение
16 ноември 202419:50
Икономистът Петър Ганев: Орязват със 70 лева заплатите на месец заради осигуровките
12 ноември 202422:11
600 000 българи са работещи бедни у нас
27 февруари 201519:52
КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%
16 декември 202413:38
Синдикати от КНСБ и КТ „Подкрепа“ излизат на протест пред МС
11 декември 202406:27
Кацарчев от КТ „Подкрепа”: Има 28 милиарда „мъртви пари” в България
22 ноември 202416:34
Годината на Ботев (Пловдив) - обзорът на Sportal.bg
Президентът на БФ Волейбол Любо Ганев с равносметка за годината и амбициите за следващата
Стоичков отбеляза 30-годишнината от "Златната топка" с лъскаво парти - Михайлов и Сираков го уважиха
Официално: Спартак (Варна) продаде Ахмед Ахмедов
Двама от талантите на ЦСКА - София се завръщат за зимната подготовка
Георги Костадинов и АПОЕЛ разбраха съперника си в плейофите на Лигата на конференциите
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Бойко Борисов: В момента "Балкански поток" е тръбата на дружбата
20 декември 202415:51
Орбан: България винаги е била ключова страна за нас, благодарим ви за помощта за доставките на газ
20 декември 202413:16
Румен Радев: Орбан има ключова роля за приемането ни за пълноправен член на Шенген
20 декември 202412:54
Депутатите създадоха комисиите по бюджет и правни въпроси, но не им избраха председатели
20 декември 202412:16
Няма опасност за изплащането на пенсиите дори и без удължителен закон за Бюджета
20 декември 202414:08
Водещите новини! Гешев загуби делото за 250 000 лв. срещу прокуратурата. Предколедни стачки и протести в столичния транспорт (и още…)
20 декември 202413:25
Зимата връхлита: Жълт код за сняг, виелици и дъжд в събота
20 декември 202413:19
„Тази война ще продължи, докато съществуват Русия и Украйна": Тръмп замразява войната в Украйна само с 2 стъпки
20 декември 202414:29
Разливът на нефт в Черно море: има ли риск за дивата природа, фауната и благосъстоянието на бъдещите поколения?
20 декември 202414:18