Червеният кръст представи доклад за борбата с бедствията през 2012 г., който фокусира вниманието върху технологиите и бъдещето на хуманитарната дейност.
Липсата на достъп до информация и високи технологии има огромно влияние върху способността на хората да се подготвят, оцелеят и възстановят при бедствия. Това се казва в новия световен доклад за бедствията на Червения кръст и Червения полумесец.
Той се фокусира върху технологиите и бъдещето на хуманитарната дейност. Изготвен е от 40 анализатори. В него се твърди , че при бедствия най-много животи са спасени от местните хора, пише ТВ7.
Оказването на първа помощ обаче е затруднено от достъп до основна животоспасяваща информация и технологии, като система за ранно предупреждение и мрежова инфраструктура. Така, въпреки че в световен мащаб броят на пострадалите при бедствия намалява, в най-бедните страни той се увеличава.
552 бедствия на стойност малко под 160 млрд. щатски долара са се случили през 2012 г. Най-скъпата природна катастрофа е ураганът Санди, който струва 50 млрд. долара, а най-смъртоносната природна стихия е тайфунът Бофа, при който загинаха над 1 900 души.
53 на сто от 139 млн. засегнати от бедствия през 2012 г. са при наводнения, като най-значителните са тези в Китай през април и юни.