Президентът на РЮА назначи комисия за разследване на твърденията за кораб, доставил оръжие на Русия

Getty (архив)
share

Президентът на Република Южна Африка (РЮА) Сирил Рамапоса (на снимката) назначи съдия, който да наблюдава разследването на твърденията, че страната е доставила оръжия за Русия на кораб, който тайно е акостирал във военноморска база през декември, предаде АП, цитирана от БТА.

Всичко по темата:
Руската инвазия в Украйна 15104

Обвиненията бяха отправени този месец от посланика на САЩ в Южна Африка, който заяви, че е сигурен, че оръжия и боеприпаси са били натоварени на плаващия под руски флаг товарен кораб “Лейди Ар“, когато той е акостирал във военноморската база в Саймънс Таун в района на Кейптаун в края на миналата година.

Посланик Ройбен Бриджъти посочи, че САЩ разполагат с разузнавателни данни, които потвърждават думите му и заяви, че би заложил живота си на точността на твърдението, че на кораба са били натоварени оръжия.

Контейнеровозът “Лейди Ар“ е подложен на санкции от страна на САЩ заради това, че е свързан с компания, която е транспортирала оръжия в помощ на руските военни действия в Украйна.

Южна Африка отрича да е имало разрешена от правителството сделка на оръжия за Русия, въпреки че не изключва категорично възможността да е имало неофициална сделка с участието на друго юридическо лице.

Съдия П.М.Д. Моджапело, бивш член на Върховния апелативен съд, е назначен за председател на тричленна комисия за разследване на случая, се казва в изявление на кабинета на Рамапоса. В нея са назначени също така адвокат и бивш министър на правосъдието.

Комисията разполага с шест седмици, за да завърши разследването си, а след това с още две седмици, за да представи доклад на Рамапоса, се казва в съобщението на президентската канцелария.

Президентът на РЮА разпореди разследването поради сериозността на обвиненията и влиянието на този въпрос върху международните отношения на Южна Африка, заявиха от кабинета му.

Южна Африка може да е нарушила международното право и собствените си закони относно продажбата на оръжие, ако се установи, че е доставила оръжие на Москва за войната в Украйна.

Инцидентът обтегна отношенията между САЩ и Южна Африка, която е най-развитата икономика в Африка и ключов партньор на Запада на континента.

Южноафриканската министърка на отбраната Танди Модисе заяви, че корабът "Лейди Ар" е доставил пратка боеприпаси от Русия, която е била поръчана от Южна Африка през 2018 г., но е била забавена заради пандемията.

Южна Африка: Не доставяме оръжия на Русия

Всичко по темата:
Руската инвазия в Украйна 15104

Водещи новини

Още новини