Гражданите на Тунис започнаха да гласуват днес на референдум за спорен проект за конституция, гарантиращ широки правомощия на президента. Това става на фона на продължаващата с месеци политическа криза в страната, откъдето започна Арабската пролет преди повече от десетилетие, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Изборните секции отвориха в 6 ч. сутринта и ще затворят в 10 ч. вечерта. Опозицията призова за бойкот и обвини тунизийския президент Каис Сайед, че опитва да се сдобие с почти абсолютна власт в северноафриканската държава, смятана навремето за единствения демократичен успех на Арабската пролет.
Вотът идва точно година след като Сайед разпусна правителството и прекрати дейността на парламента. Това е част от поредица от мерки, които опозицията определи като "преврат". Оттогава северноафриканската държава се намира в политически смут, а опозицията организира улични протести против президента Сайед.
„Ще установим нова република. Тя ще е различна от тази, която съществуваше през последните 10 години и дори преди това“, каза Сайед в ефира на държавната телевизия, преди да даде своя глас.
През март месец Сайед разпусна парламента, чието мнозинство се представлява от умереното ислямистко движение "Ан Нахда". По-късно президентът уволни десетки съдии заради предполагаема корупция. Сайед, който встъпи в длъжност през 2019 г., защити ходовете си, като каза, че са в съответствие с конституцията и обеща да пази свободата и гражданските права.
Предложената конституция, наред с други неща, дава на президента правомощието да назначава и разпуска правителство, без да е необходимо парламентът да одобри това решение. Конституцията би дала правото на Сайед да назначава и съдии.
Днешният референдум се разглежда като гласуване за популярността на Сайед. Според официални данни около 9,2 милиона тунизийци имат право на глас.
Ако проектът за конституция бъде подкрепен от мнозинството, той ще замени основния закон от 2014 г., който ограничи правата на президента в полза на парламента и премиера.