Съветът за сигурност на ООН днес поиска военните в Судан да възстановят цивилното преходно правителство и да освободят всички задържани, предаде ДПА.
Съветът призова всички страни да проявяват максимална сдържаност, да се въздържат да използват насилие и изтъкна, че е много важно правата на човека да бъдат изцяло спазвани, включително правото на мирно събрание и свободата на изразяване. Освен това той каза, че какъвто и да било опит за подкопаване на процеса на демократичен преход в Судан рискува сигурността, стабилността и развитието на страната.
Мисията на ООН в страната потвърди, че снощи чуждестранни дипломати са се срещнали със сваления от власт судански премиер Абдала Хамдок в столицата Хартум. В съвместно съобщение делегация от ЕС, както и посолствата на Германия, Франция, Великобритания, САЩ и други страни, казаха, че техни представители са се срещнали с Хамдок в дома му.
"Радваме се, че го заварихме в добро здраве. Продължаваме да призоваваме за пълното възстановяване на свободата му", се казва в съобщение на Интегрираната мисия за подпомагане на прехода на ООН.
В изявление, публикувано от посолствата на САЩ и ЕС в Судан вчера, дипломати казват, че е от първостепенно значение посланиците в Хартум да могат да комуникират с премиера.
Военните взеха властта в източноафриканската държава в понеделник след период на напрегната политическа криза, включително улични демонстрации с искания военните да прекратят участието си в управлението.
Генерал Абдел Фатах Бурхан, който преди това беше начело на преходното правителство заедно с Хамдок, съобщи в понеделник, че цивилното правителство е разпуснато и обяви извънредно положение.
Летището в столицата Хартум, което беше затворено след преврата, отново отвори днес. Но, според държавната телевизия, военните са сменили ръководството на авиационните власти. Достъпът до интернет като цяло е блокиран от началото на преврата.
Очаква се в събота да се проведат общонационални протести по време на "Ден на съпротивата".