Танзания, която въвежда от януари 2016 г. безплатно основно и средно образование за всички, предупреди, че ще наказва родителите, чиито деца не ходят на училище, съобщи БТА, позовавайки се на Ройтерс.
Страната последва примера на съседна Уганда и ще предлага достъпно общо образование без такси за всички. Главният прокурор Джордж Масаджу каза, че родителите, които пречат на усилията за създаване на грамотно общество, като не пускат децата си на училище, ще подлежат на санкции. "Ако някое дете не посещава училище независимо от причините, това ще се смята за криминално провинение, тъй като ще наруши основното му право на образование", подчерта Масаджу в края на миналия месец на церемония по дипломиране.
Въвеждането през 2002 г. на безплатно начално образование помогна да се увеличи приемът до 94 на сто от децата на възраст между 7 и 13 години при 59 на сто през 2000 г., по данни на УНИЦЕФ. Но родителите трябваше да плащат за учебници и униформи, както и училищни такси в основното училище. Новата политика предвижда семействата да бъдат освободени от всякакви такси и плащания до завършването на 11 клас. В Танзания отдавна е задължително децата да ходят на училище, но досега не се прилагаха наказания. След януари родителите ще бъдат глобявани, но все още не е определена сумата, посочи служител от министерството на образованието.
Макар че африканската страна е на път да изпълни целите на хилядолетието в образованието, като осигури достъп в училище на поне 90 на сто от децата, все още образователната система изпитва трудности. В някои училища, особено в селските райони, липсват учебници, децата нямат чинове и сядат на пода в препълнени класни стаи. При това положение е трудно да се осигури качествено образование за всички.