Главните чакри или енергийните центрове всъщност са основни акупунктурни точки на тялото. Чакрите са входните точки на жизнената енергия или прана на тялото ви.
Чакра (cakra на санскрит) означава „колело“ и се отнася до енергийни точки в човешкото тяло, съответстващи на снопове от нерви, основни органи и други части на тялото, които влияят на емоционалното и физическото ни благополучие.
Смята се, че чакрите са общо 114, но 7 от тях са основните и са разположени по гръбнака.
Какво са енергийните точки – системата от чакри в източната медицина?
Според традиционната китайска медицина човешкото тяло се определя като “енергийна система”, пресичана от съдове и точки, използвани от акупунктурата. Това са така наречените чакри. Те не само контролират и енергизират жизненоважните органи в организма, но също така контролират и влияят на психологическото и духовно състояние на човека, пише ayurvedasofia.bg.
Точно както видимото физическо тяло има жизненоважни и второстепенни органи, енергийното тяло има големи, второстепенни и мини чакри.
Най-старото известно споменаване на чакрите е в Брахма Упанишада и Йогататва Упанишада, написани между 1500 и 500 г. пр.н.е. J.-C.
Терминът “чакра” идва от санскрит и традиционно се отнася до обекти с форма на диск, включително слънцето.
Терминът днес е по-известен за обозначаване на “духовни центрове” или “точки на свързване на енергийни канали”. Тези названия произтичат от концепцията на йога и могат да бъдат разположени във всяка част на човешкото тяло. Според тази концепция има седем основни чакри и хиляди второстепенни чакри.
Седемте основни чакри и техните значения
Седемте основни чакри са описани като образуващи светеща колона (колона от сребро) от основата на гръбнака до главата.
Всяка чакра е свързана с определени компоненти, сред които:
конкретен цвят;
чифт божества;
класически елемент;
звуци;
орган на действие;
сетивен орган;
функции на съзнанието и т.н.
В редовете по-долу ще ви представим накратко всяка една от седемте чакри:
Муладхара или “коренна чакра”
Тя се намира между ануса и скротума. Свързан е с метаболизма, лимфната система, пикочния мехур и надбъбречните жлези.
Svadhisthana или “сакралната чакра”
Втората чакра е свързана с бъбреците, репродуктивната система, червата и имунната система. Регулира дейността на яйчниците и тестисите (половите жлези).
Манипура или “чакра на слънчевия сплит”
Свързана е с панкреаса. Той действа на черния дроб и жлъчния мехур, както и върху храносмилателната система (стомаха).
Анахата или “сърдечна чакра”
Четвъртата чакра е свързана със сърцето, кръвоносната система, белите дробове и тимуса. Връзката с тимуса се счита за важна при децата, тъй като тази жлеза атрофира бързо с възрастта, нейната функция е производството на лимфоцити в ранна възраст.
Вишудха или “чакра на гърлото”
Чакрата на гърлото е център на дихателната система, свързана с функционирането на щитовидната жлеза, шията, гласа и ръцете.
Аджна или “чакра на третото око”
Тя е свързана с хипофизната жлеза и поддържа функцията на очите и цялата нервна система. Тя е в основата на нашата интуиция.
Сахасрара или “коронна чакра”
Тази чакра е свързана с епифизната жлеза (епифиза). Действието й засяга дейността на мозъчната кора, има важно действие върху циркулацията на енергията в тялото и върху интелектуалните дейности, концентрацията и паметта. Хармонизира ян енергията на тялото.