Природонаучният музей в Пловдив е първият „зелен музей“ в България

Община Пловдив
share

С весела и забавна музикално-артистична програма, изпълнена от малчуганите от ДГ „Майчина грижа“ и ДГ „Зора“, започна специалното събитие в Регионалния природонаучен музей в Пловдив, с което днес бе ознаменувано преместването на любимеца на децата - нилския крокодил Хектор в нов, значително по-голям терариум.

Сред гостите на празника бяха заместник-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов (и.д. кмет на град Пловдив) и заместник-кметът по култура, археология и туризъм - Пламен Панов, съобщават от община Пловдив.

С топли думи на благодарност, директорът на Природонаучния музей гл.ас. д-р Огнян Тодоров разказа историята на нилския крокодил Хектор, който е част от живата експозиция на музея от началото на 2015 година. Пристига като дарение от Тракийското херпетологично дружество, което няколко години по-късно дарява на музея още едно едро влечуго от вида Кайман на Кювие.

Тогава Хектор е 10-годишен с дължина повече от метър. Днес крокодилът Хектор и кайманът са значително по-големи по размер и това налага преместването им в по-големи терариуми, за да се осигурят подходящи условия за тяхното отглеждане. По този повод, в началото на тази година стартира дарителска кампания, в която се включиха много приятели и посетители на музея, както и децата от ДГ „Майчина грижа“.

Благодарение на набраните средства в кампанията, една от залите на Терариума е преустроена и към днешна дата предлага на нилския крокодил около 5 пъти по-голямо пространство, с вентилационна и отоплителна система, с UV осветление, а кайманът е преместен в стария терариум на Хектор.

Още две важни новини съобщи Огнян Тодоров по време на събитието.

Регионалният природонаучен музей в Пловдив става първият „зелен музей“ в България. Благодарение на изградената собствена фотоволтаична система, новата площадка за велосипеди с видеонаблюдение, обособените места с контейнери за разделно събиране на отпадъци и ползването на специални екологични принтери с екологични мастила за рекламни материали, музеят е първият и единствен от категория „зелен“, който продължава да работи целенасочено и последователно в името на опазването на околната среда.

Фотоволтаичната система е закупена със средства от община Пловдив и към момента покрива 80% от консумацията на ел.енергия. През следващата 2025, системата ще бъде допълнена.

„Обръщам се с огромна благодарност към управлението и администрацията на община Пловдив, към кмета Костадин Димитров, зам.-кмета Иван Стоянов, зам.-кмета Пламен Панов, към всички, които са спомогнали да стигнем до това ниво. Всяко година посещаемостта в музея се увеличава, и аз не знам докъде! 88 хиляди посетители имаме до момента от началото на годината. Най-важното за нас, обаче, са детските усмивки и щастливи лица! Всичко, което правим, го правим за вас“, каза гл.ас. д-р Огнян Тодоров.

Втората новина е свързана с нови придобивки в музея, в отговор на стремежа за непрекъснато обновяване на музейните експозиции. В момента музеят разполага с нови екземпляри - хипопотам, единственият в Европа скелет на хипопотам-джудже (в момента се работи по останалата част и препарацията), козирог, черна антилопа. След 8 месечни преговори с правителството на Австралия и с разрешение на австралийското министерство на околната среда, до края на месеца ще пристигнат изключително редките видове – вомбат, ехидна, коала, казуар и тасманийски дявол. За препарацията на 5-те животни музеят е платил от собствени приходи около 80 хил.лв, а за другите нови попълнения – малко над 120 хил., също собствени средства.

Първи природонаучен панаир в Пловдив

И.д. кмет и зам.-кмет по екология и здравеопазване Иван Стоянов поздрави присъстващите от името на кмета и на администрацията.

„За нас е привилегия и гордост, че имаме такъв музей и най-добрия директор в България. Гости и домакини - чувстваме се като едно цяло. Община Пловдив ще продължава да помага и развива музея. Господин Тодоров каза, че не знае докъде може да се развива музея. Нека допълня - достигна до Антарктида, чрез прекрасния планетариум – до звездите. Благодаря на всички, които помогнаха за създаването на новия дом на Хектор, благодаря специално на децата, които са отделили от средствата си, включвайки се в кампанията. Всичко се получава, когато сме заедно!“, подчерта Иван Стоянов.

„Огромно удоволствие е да работиш с хора, с които споделяш общи идеи и цели. Община Пловдив е една от малкото общини в България, които дофинансират дейността на своите музеи. Приемаме го като даденост, но истината е че не са много общините, които го правят. Бих искал да допълня също, че е много важно да имаме и такива активни директори. От сърце пожелавам успех на целия екип на музея“, каза заместник-кметът Пламен Панов.

Преди децата и гостите да се потопят в чудния свят на музейните експозиции и да обърнат специално внимание на Хектор и новия му дом, гл.ас. д-р Огнян Тодоров връчи благодарствени грамоти на двете детски градини, затова че активно подпомагат случването на добри дела и винаги активно участват в различните музейни прояви.

Водещи новини

Още новини