Посяха подводни морски ливади

Pixabay
share

Гръцкият Институт за опазване на морската среда „Архипелаг“ завърши процеса по засаждане на над 12 000 семена от растението посидония под водата край остров Липси́, в югоизточните части на Егейско море, предаде БТА, цитирайки гръцката национална телевизия ЕРТ.

Морските ливади с посидония (Posidonia oceanica), известна също като нептунова трева (Neptune grass), се срещат само в Средиземноморието и се смятат за „горите на моретата“, тъй като поглъщат до 35 пъти повече въглерод от тропическите гори. 

МОСВ: Няма данни за замърсяване в българската акватория на Черно море

Изследователите на института са се подготвяли в продължение на три месеца за процеса по изграждане на морските градини, който почти не е прилаган в света поради това, че растението не е толкова широко разпространено в световен мащаб. 

„Посидонията абсорбира четири пъти повече въглероден диоксид от Амазонската гора“, каза през май евродепутатът Франсоа Алфонси, цитиран от АНА-МПА. 

Алфонси, който се занимава с политиката за справяне с многоизмерните екологични предизвикателства в Средиземноморския басейн, добави, че 15 процента от въглеродните емисии на френския остров Корсика се абсорбират от морските ливади край него, а те съставляват две трети от общата площ на ливадите с нептунова трева в Средиземно море, уточни АНА-МПА.

От гръцкия Институт за опазване на морската среда „Архипелаг“ поясниха, че тези ливади са в основата на чистотата и продуктивността на моретата, като са дом на повече от 300 вида водорасли и над 1000 вида морски животни, написа ЕРТ. 

Те подчертаха, че възстановяването на една увредена ливада отнема повече от 100 години, поради което ефективната защита е абсолютен приоритет. 

Между 10 и 30 процента от ливадите с посидония са изчезнали през последния век, пише АНА-МПА.

В цялото Средиземноморие „само три държави – Франция, Испания и Хърватия, имат регулаторна рамка, която забранява хвърлянето на котва над нептунови ливади, тъй като котвите могат да изкоренят и унищожат големи площи“ от тях, предупреди Катрин Пиант от френския клон на международната неправителствена организация Световен фонд за дивата природа (WWF).

Водещи новини

Още новини