Проф. Овчаров намира прилики между вярванията на инките в Южна Америка и древните народи на Балканите

Булфото
share

Проф. Николай Овчаров намира близки черти между вярванията на инките в Южна Америка и древните народи на Балканите, предава БТА.

През последните дни ученият продължава своето пътешествие из Перу и Боливия. Целта му са околностите на езерото Титикака, което се намира на над 3500 м надморска височина. Там са и останките на велики цивилизации, съществували в първо хилядолетие след Христа, разказва ученият.

Професорът е успял да се запознае с храма на слънцето и светилището Пума-Пумке на културата Тиуака, където са запазени гигантските статуи на главния бог Виракоча и богинята на земята Пачамама.

Той наблюдава уникално явление, при което при залез слънчевите лъчи минават през каменен портал и попадат върху свещения басейн на великата богиня. Такова символично оплождане на земните недра е открито в Източните Родопи при пещерата „Утробата“ на тракийската богиня майка, коментира Овчаров. 

Проф. Овчаров: Стартират разкопките на светилището на Орфей при Татул

Той изучава и първите паметници на инките по своя път към столицата им Куско и Мачу Пикчу. Това е острова на слънцето в центъра на езерото Титикака. Там има важен храм на инките от 14-15 век на мястото, където според легендата е роден Виракоча. Овчаров изследва и интересни некрополи от кръгли мавзолеи, правени още преди инките. „Удивително е сходството с кръглите мавзолеи на Перперикон, открити преди няколко години. Това показва близостта на човешките религии, макар отдалечени на повече от 10 000 км“, коментира проф. Николай Овчаров. 

Водещи новини

Още новини