На 1 февруари край Земята ще премине комета, която хората ще видят отново след 50 000 години

Pixabay
share

На 1 февруари през нощта от Земята ще може да се наблюдава лесно – не само с телескоп, а и с бинокъл, кометата С/2022 Е3 ZTF, разказа за БТА директорът на Народната астрономическа обсерватория и планетариум във Варна Свежина Димитрова. Космическото тяло ще може да бъде наблюдавано късно през нощта, най-добре извън населени места, където няма светлинно замърсяване.

Кометата „пристига“ от Облака на Оорт. Тя ще премине близо до Земята по стандартите на астрономите– на 42 милиона километра. Следващият път, когато ще може да се види, е след 50 000 години. Желаещите да наблюдават кометата трябва да се вглеждат по-внимателно в района близо до Полярната звезда, препоръча Димитрова.

Астрономите очакват скоро и още една комета - С2017 K2 PANSTARRS. Тя обаче ще бъде видима само с телескопи.

През тази година хората ще могат да се радват на няколко метеорни потока, разказа още Димитрова. През април ще бъдат наблюдавани Лиридите. Тогава в земната атмосфера ще навлизат около 20 метеора на час.

Много по-наситено с ярки светлини ще е небето през август. Тогава ще бъдат видими Персеидите. Метеорният поток ще е видим от 17 юли, но на 12 срещу 13 август ще бъде максимумът му, когато ще могат да се наблюдаватт от 100 до 150 метеора на час.

През ноември астрономите ще следят Леонидите. Декември ще е месецът на Геминидите. Те са по-лесни за наблюдение, защото изгарят по-бавно, обясни Димитрова. Максимумът на този поток е 120-150 метеора на час.

Астрономическата обсерватория във Варна чества 50-годишен юбилей

Водещи новини

Още новини