Три сонди ще се отправят към Венера за изследване на атмосферата

Pixabay
share

Екип на Масачузетския технологичен институт (MIT) е завършил подготвителната фаза на мисията Винъс Лайф Файндър (Venus Life Finder), чиято основна цел ще бъде за търси живот на Венера, съобщава сайтът на учебното заведение.

Учените възнамеряват да изследват "необясними химически аномалии" в атмосферата на планетата. Така по-рано на Венера беше забелязан загадъчен абсорбатор на ултравиолетова радиация. В допълнение предишни мисии са идентифицирали признаци на кислород, серен оксид и вода, възможно присъствие на фосфин и амоняк и неизвестни облачни частици.

Тези аномалии се запазват с десетилетия. Според учените те могат да показват съществуването на някаква форма на живот или неизвестни химични процеси, които заслужава да бъдат изследвани.

Мисията на Масачузетския технологичен институт ще продължи прякото изследване на облачния слой на Венера, прекъснато преди близо 40 години, използвайки най-съвременна технология. Винъс Лайф Файндър включва изпращането на три сонди през следващите десет години. Стартът на първата от тях е планиран за май 2023 г.

Апаратът ще бъде оборудван с автофлуоресцентен нефелометър, който ще сканира атмосферата на Венера. В този случай органичните или сложни молекули ще започнат да флуоресцират, благодарение на което изследователите ще могат лесно да ги открият. Устройството също така ще може да определя формата на капчиците, а по нея - и техния химичен състав.

НАСА избра място за прилуняване на своя луноход

Учените отбелязват, че атмосферата на Венера представлява изключително негостоприемна среда. Следователно приборът ще работи не повече от три минути, преди отровните газове да го унищожат, но дори тези данни ще бъдат достатъчни за научен анализ.

Втората мисия е насрочена за 2026 г., когато учените ще изпратят балон към Венера, който ще витае над повърхността на височина от 52 километра. Третата мисия, планирана за 2029 г., включва опит да бъдат взети част от атмосферните газове и да бъдат върнати на Земята, допълва БТА. 

Водещи новини

Още новини