Амал Клуни разкритикува лидерите по света, че не успяват да защитят журналистите

Gettyimages
share

Правозащитничката и юрист Амал Клуни, съпруга на американския актьор и режисьор Джордж Клуни, обвини днес световните лидери, че не успяват да защитят журналистите и че колективно са игнорирали убийството на саудитския журналист Джамал Хашоги, предаде Асошиейтед прес.

Клуни, която е емисар на британското правителство по въпросите за свободата на медиите, говори на конференция, посветена на темата за медийната свобода. Тя каза, че журналистите са под атака, както никога досега, и то не само тези, които отразяват военни конфликти, но и тези, които разкриват престъпления и корупция.

"Голяма част от убийствата на журналисти остават ненаказани", казва Амал Клуни и допълни, че световните лидери са реагирали с подобие на колективно пренебрежение и игнориране в случая с убийството на Хашоги от агенти, близки до саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман.

Според данни на ЮНЕСКО 99 медийни служители са убити по света миналата година.

Клуни разкритикува и американския президент Доналд Тръмп. Тя каза, че "страната на Джеймс Мадисън" - един от американските основоположници и защитник на свободата на пресата - сега има за лидер човек, който хули медиите.
На конференцията, провеждаща се в Лондон, говориха и канадският външен министър Кристия Фрийланд и британският външен министър Джереми Хънт.

На форума присъстват журналисти, официални представители и активисти от над 100 страни по света. На две руски медии обаче беше забранено да участват. Британското правителство каза, че медиите Спутник и телевизия Ар Ти са изключени от участие заради предполагаемата им активна роля в разпространение на дезинформация.

Пълен списък на участниците във форума така й не беше разпространен, но се очаква да присъстват и представители на страни с лоши постижения в областта на свободата на словото, като Турция и Саудитска Арабия.
На конференцията в Лондон Джереми Хънт призова за дипломатически последици в случай на малтретиране на журналисти, предаде Франс прес.

"Ако действаме заедно, ние можем да хвърлим светлина върху посегателствата над правата на журналистите и да наложим дипломатическа цена на тези, които нападат журналисти или ги затварят", заяви той. Като пример той посочи убийството на Джамал Хашоги и задържането на активисти в Китай и Виетнам, както и убийството на журналисти в Мексико.

Великобритания и Канада, които са съдомакини на конференцията, искат създаването на група на "страните, споделящи същите идеи, за да упражняват заедно натиск, когато свободата на медиите е атакувана", разказа Джереми Хънт. Лондон освен това пое ангажимента да предостави 3 милиона лири за създаването на световен фонд за предоставяне на юридически съвети и обучение по отношение на сигурността на журналистите. Лондон ще предостави и 15 милиона лири за подпомагане на независими медии.
Запитан дали е съгласен с нападките на Тръмп срещу медиите, че разпространяват фалшиви информации, Хънт каза, че не е съгласен с това.

Водещи новини

Още новини