Университетът в Оксфорд прие дарение от 150 млн. британски лири от американския милиардер Стивън Шварцман, съобщава Би Би Си. Това е най-голямата доброволно дадена сума на британски университет.
Парите ще послужат за отварянето на нов институт, който ще проучва етиката на изкуствения интелект, както и нов факултет по хуманитарни науки. Британското правителство определи инвестицията като „глобално значима”, предава БТВ.
Дарението идва в преломен момент, в който университетите срещат несигурност при финансирането на различни проучвания, основно заради брекзит. Шварцман е основател на фирмата Blackstone и е добре познат в американските бизнес среди. Въпреки честите критики заради охолния си живот, бизнесменът се превърна в основен донор в образователната система.
По думите му парите са важни за университета, тъй като изкуственият интелект повдига някои от сериозните проблеми на нашето време. „В момента много правителства не са подготвени да се справят с изкуствен интелект, а и защо да са? Това е изцяло различен тип технология”, обясни той.
Някои икономисти предупреждават за опасностите, които стоят зад изкуствения интелект. Според тях много хора ще изгубят работата си заради автоматизирането на повечето сектори. Понякога този процес се нарича „Четвъртата индустриална революция”. Учените също говорят за евентуална злоупотреба с изкуствен интелект в кибервойните и в подриването на демокрацията.
Преди да дари пари на Оксфорд, Шварцман инвестира в Масачузетския технологичен институт (MIT) 350 млн. щатски долара. Месеци по-рано милиардерът Дейвид Хардинг пък даде 100 млн. лири на Кеймбридж.