На 8 януари 1942 г. в Оксфорд се ражда британският физик Стивън Хокинг.
Занимава се основно с космология и квантова механика, известен е и като популяризатор на науката.
Въпреки тежкото си заболяване — амиотрофична латерална склероза — Хокинг не престава да се труди в областта на науката, показвайки, че физическото увреждане не прави никого по-малко способен да твори.
Има множество открития в областта на космологията, квантовата механика и теорията на струните. През 1971, в заедно със сър Роджър Пенроуз, дава математическо доказателство, подкрепящо теорията на Големия взрив: те са показали, че ако Теорията на относителността е вярна, то тогава трябва да съществува една сингулярна точка във Вселенското пространство-време.
Хокинг е един от най-младите членове на Английското Кралско общество (1971), Командор на ордена на Британската империя(1982) и на други британски кралски отличия и награди за научноизследователска дейност.
До 2009 е Лукасов професор по математика на Кеймбриджкия университет (пост, заеман някога от Исак Нютон).
Сред най-популярните му книги са „Кратка история на времето“, „Черни дупки, бебета вселени и други есета“, „На раменете на гигантите. Най-значимите текстове в историята на науката“ и др. Въпреки тежкото си заболяване (амиотрофична латерална склероза), Хокинг надминава всички песимистични прогнози и очаквания и живее, посвещавайки се на науката - истински пример за силата на духа, пред която няма никакви граници.
На 14 март 2018 г. британският физик умира в дома си в Кеймбридж на 76-годишна възраст.
Насладете се на тези негови цитати:
"Айнщайн е грешал, като е казвал, че: "Бог не играе на зарове". Наличието на черни дупки предполага, че Бог не само си играе на зарове, но понякога ни обърква, като ги хвърля там, където не можем да ги видим."
"Винаги ме изненадва, колко незаинтересовани сме ние днес за такива неща, като физиката, пространството, Вселената и философията на съществуването ни, нашата цел, нашата крайна дестинация. Този свят там, навън, е напълно луд. Бъдете любопитни!"
"Възможно е примитивният живот [във Вселената] да се среща много често, докато интелигентният – твърде рядко. Някои биха казали, че всъщност му предстои да се появи и на Земята."
"Животът би бил трагичен, ако не беше забавен."
"Да се задържи вниманието ни върху земните проблеми означава да се ограничи човешкия дух."
"Забелязал съм, че дори хората, които твърдят, че всичко е предопределено и ние нищо не можем да направим, за да го променим, дори и те се оглеждат, преди да пресекат улицата."
"Интелигентността е способността да се адаптираш към промените."
"Ние сме само една напреднала порода маймуни на една малка планета около една много обикновена звезда. Но ние можем да разберем Вселената. И това ни прави много специални."
"Помнете, че трябва да гледате нагоре към звездите, а не в краката си. Опитвайте се да намерите смисъл в това, което виждате, и се интересувайте от причините, поради което Вселената съществува."
"Тихите хора имат най-гръмки умове."
"Човек е винаги далеч от разрешаването на проблема, докато не намери отговора."
"Ако извънземните ни посетят, резултатът би бил като при пристигането на Колумб в Америка, което не е свършило добре за местното население."