Броят на косатките може рязко да намалее заради замърсяването на водите с химикали

Pixabay
share

Броят на косатките може рязко да намалее заради замърсяването на водите със забранени индустриални химикали, съобщи ДПА.

Полихлорираните бифенили са силно токсични и канцерогенни. Те са използвани миналия век в различни електроуреди, бои и други продукти заради стабилността им, както и заради изолационните и противопожарни свойства. Забранени са вече повече от три десетилетия, но остават в околната среда, защото се разграждат много бавно.

Химикалите се натрупват в китовата мас. Засегнати от тях са повече от половината от косатките в света. Химикалите нарушават функцията на яйчниците на женските и способността им да раждат. Те отслабват и имунната им система. 

Учени от университета в Орхус направиха модел как ще се репродуцират косатките и доколко могат да оцелеят при съществуващото химическо замърсяване. Шансовете на животните, които живеят в чисти води, като Арктика и Антарктика, са добри. Техният брой би трябвало да се увеличи. Обитаващите замърсени води край индустриализирани райони, обаче са застрашени от колапс на популациите през следващите сто години.

"Знаехме, че нивата на полихлорираните бифенили са високи, но беше наистина стряскащо, когато видяхме цифрите - каза ръководителят на изследването Жан-Пиер Дефорж. - Повече от 50 процента от тези популации са или с нулев растеж или има много голямо намаляване. В най-лошите случаи има пълен колапс".

Водещи новини

Още новини