Няма безопасно количество алкохол, твърдят учени

Pixabay
share

Дори само чаша вино или бира дневно носи риск за здравето, показа мащабно изследване върху въздействието на алкохола, заради който умират почти три милиона души годишно в света, предаде АФП.

Всеки трети почитател на алкохола умира заради здравословни проблеми, предизвикани от него. По-голямата част от жертвите на алкохола са мъже - 6,8 процента, при 2,2 процента за жените.

Изследването, публикувано в медицинското сп. "Лансет" оценява нивата на консумация на алкохол и техния ефект върху здравето в 195 държави от 1990 г. до 2016 г. Алкохолът е причина за смъртта на 2,8 милиона души през 2016 г. Той е на седмо място сред рисковите фактори, водещи до преждевременна смърт и инвалидност в света и главна причина за смърт в групата от 15 до 49 години (пътни произшествия, самоубийства, туберкулоза). В тази възрастова група всяка десета смърт е заради алкохол.

Ежедневната чаша алкохол за една година увеличава с 0,5 процента риска от развиване на едно от 23-те заболявания, свързани с него - рак, сърдечносъдови болести, цироза, инфаркт, в сравнение с въздържателите. Това съответства на 100 000 смъртни случая повече в света, уточни д-р Емануела Гакиду от Института по метрология и оценка на здравето към Вашингтонския университет.

"Идеята, че една-две чаши алкохол дневно са полезни, е само мит - подчерта тя. - Само нулевата консумация на алкохол намалява риска от болести".

Най-много алкохол ежедневно пият мъжете в Румъния, Португалия и Люксембург. При жените начело са Украйна, Андора и Люксембург.

"Като се има предвид удоволствието, което носи умерената консумация на алкохол, да твърдиш, че няма безопасно ниво, не изглежда добър аргумент в полза на въздържанието" - каза Дейвид Спигълхолтър, професор по оценка на рисковете в Кембриджският университет. Карането на автомобил също не е 100 процента безопасно, но "правителството не препоръчва на хората да избягват шофирането", пошегува се той.

Водещи новини

Още новини