Скрити под скала на Галапагоските острови, гигантски костенурки бебета от нов вид чакат залеза на слънцето, за да излязат от укритието си, информира "Франс прес".
Нищо не смущава спокойствието им в ограждението на остров Санта Крус - един от трите центъра в Националния парк на Галапогоските острови, където се отглеждат 12 вида единствени по рода си гигантски костенурки.
След като изтеглят напред шиите си и извадят главите си от малките си коруби, те дъвчат листа от зеле и растението Erythrina velutina, внесени от американския континент, разположен на 1000 км. от архипелага. След това се отдават на следобедна дрямка.
"Оставяме ги да гладуват - така ще търсят храна, когато се върнат в природата", заяви директорът на парка Валтер Бустос.
За връщане в природата обаче все още е рано да се мисли. За целта ще трябва корубите им да достигнат дължина 23-25 см и екземплярите да са на 4-5-годишна възраст. Гигантските костенурки доживяват до век и половина, достигат дължина 2 метра и тегло 450 кг.
Преди няколко месеца гигантски костенурки бебета се излюпиха от яйца в ограждението. Досега са се появили на бял свят 120 екземпляра от вида Chelonoidis donfaustoi.
Гигантски костенурки се появили преди три-четири милиона години на този тихоокеански архипелаг, обявен за обект на културното и природно наследство на ЮНЕСКО. Първоначално там имало 15 вида гигантски костенурки, три от които днес са изчезнали.