Примитивна форма на живот е съществувала на Земята преди 3,95 милиарда години, когато нашата планета била подложена на интензивни бомбардировки от комети и астероиди, сочат резултатите от изследване, цитирани от Франс прес.
"В седиментни скали, датиращи отпреди 3,95 милиарда години, на полуостров Лабрадор в Канада открихме най-древните доказателства за живот на Земята", заяви един от авторите на изследването Цуйоши Комия от Токийския университет в Япония.
"По онова време Земята, която се е формирала преди 4,56 милиарда години, била бомбардирана от комети."
От една година вестите за точната дата, когато се е появил живот на Земята, се редуват една след друга и предизвикват ожесточени дебати сред учените. През септември 2016 г. учени оповестиха, че в Гренландия открили строматолити - варовикови структури, формирани от фосилизирани микроорганизми, на 3,7 милиарда години. През месец март бе съобщено, че в скалните образувания Нувуагитук в Канада са открити фосилизирани микроорганизми на 3,77 - 4,29 милиарда години.
Този път японски учени извършили изследвания в северната част на полуостров Лабрадор, където скалите са на около 3,95 милиарда години. Бил проучен изотопният състав на зрънца графит (въглерод), за да се разбере дали е с органичен произход или не. Учените се поинтересували какво е съотношението между въглерод 13 и въглерод 12.
"За да се развият, организмите предпочитат леките изотопи, като например въглерод 12, пред по-тежките, като въглерод 13", поясни Комия.
Екипът му установил, че зрънцата графит са със значително по-голямо съдържание на въглерод 12. Учените заключили, че "подписът" на този графит е биогенен, т.е. произлиза от живи организми.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър".