Най-старият прародител на човека е живял на морското дъно (снимка)

Getty Images/Guliver
share

Учени обявиха, че са открили най-старият прародител на човека. Това е малко морско създание от Китай, живяло в тинята на морското дъно преди около 540 милиона години, предаде Ройтерс.

То имало голяма уста, а тялото му било с форма на торба.

Палеонтологът Саймън Конуей Морис от Кембриджкия университет отбеляза, че хората, които се появили преди около 200 000 години, са имали поредица по-далечни еволюционни прародители преди маймуните. За това свидетелства създанието с уникален външен вид, кръстено Saccorhytus.

Сн. Тwitter

То било с размери 1 милиметър и изглежда е най-примитивният представител на група животни, известни като деутеростоми. Тя включва гръбначни - риби, земноводни, влечуги, птици и бозайници, включително хора, както и животни, известни като ехинодерми, сред които морски звезди, морски таралежи и създания, познати като хемихордати.

Saccorhytus са се срещали през камбрийския период. Примитивните им биоложки особености са поставили основата за по-късната поява на различни видове деутеростоми, включително гръбначни. Рибите са се появили 10-15 милиона години след Saccorhytus.

С голямата си уста животното вероятно се е хранило, като поглъщало хранителни вещества или цели по-малки създания. Не е установено да е имало анус, а това означава, че отходният материал е изхвърляло през устата си. Тялото му било снабдено с конусообразни структури, покрити с тънка еластична кожа. Те вероятно са позволявали да се изхвърли погълнатата от животното вода и са били своеобразен предтеча на хрилете у рибите.

Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър".

Водещи новини

Още новини