Откриха океан на още една луна на Сатурн

NASA
share

Астрономи от Кралската обсерватория на Белгия, въз основа на данните, събрани от прелитане на 16 юни 2015 г. на космическата сонда Касини, стигнаха до заключението, че и друг спътник на Сатурн - Диона - има под ледената си повърхност океан, пише nauka.offnews, цитирайки Еarth Сhronicles.

Преди това субграциален (поледников) океан е открит на две други луни на същата планета - Енцелад и Титан.

Статията е публикувана в списанието Geophysical Research Letters.

Според изследователите, гравитационните аномалии, които са регистрирани от Касини са в следствие от наличието на голям океан във вътрешността на спътника. Учените смятат, че смущенията в резултата от приливните сили на планетата, сочи наличието на воден басейн.

Океанът на Енцелад, предполагат изследователите, е много по-близо до повърхността. Така, според изчисленията, дълбочина на подземният океан на Диона е 65 ± 30 километра, а дебелината на леда над него е 99 ± 23 км. Океанът може да обгражда солидно скално ядро.

Въпреки че Диона в момента не показва признаци на активност, за разлика от Енцелад, който изхвърля струи водна пара в космоса близо до Южния си полюс, напуканата й повърхност показват следи от напрежение в миналото.

Авторите пишат, че сега не може еднозначно да се потвърди или отхвърли хипотезата им - ще трябва да се изчакат бъдещи мисии. За да се провери теорията е необходимо да се използват данни на малките поклащания на Диона, регистрирани с по-чувствителни уреди от тези на апарата Касини. Ако моделът се окаже верен, от тази луна на Сатурн може да се заинтересуват астробиолозите, тъй като взаимодействието на скалното ядро и океана е потенциално може да създаде благоприятни условия за съществуването на микроорганизми.

Водещи новини

Още новини