Доклад на лондонската компания "Verisk Maplecroft" посочва, че Азия е изложена на най-голям риск от природни бедствия. Най-уязвими обаче са жителите на африканските страни.
Проучването обръща сериозно внимание върху способността на държавите да реагират и да се възстановят от природно бедствие.
Най-уязвимите на природни бедствия страни: Южен Судан, Бурунди и Еритрея. В Япония, Тайван и Хонконг над 85 % от жителите са изложени на риск от поне един тип природно бедствие, въпреки това трите страни са класифицирани като слабо уязвими. Хаити, от друга страна, макар да не е изложена на съществена заплаха, е силно уязвима. Жертвите на природни бедствия в страната са над 230 000 от 1990 г. до сега, повечето, от които в резултат на силно земетресение през 2010 г.
Въпреки бързото развитие на азиатските страни като Бангладеш, Пакистан, Индия и Филипините, е постигнато малко за ограничаването на регионалния риск от бедствия. Някои от най-уязвимите страни са демонстрирали бърз икономически растеж, но инфраструктурите им и системите, осигуряващи защита на хората, остават слаби. Пример за това е земетресение в Непал от 2015 г. Бедствието не само причини повсеместни щети и смърт, но остави хората без транспорт и комуникации.