Само след по-малко от 100 години един от основните убийци на хората ще бъдат... дърветата. Към този момент е трудно да повярваме, че тези източници на кислород и на живот могат да убиват. Това обаче ще се случи само след няколко десетилетия, категорични са учените, пише в. "Всеки ден".
Дърветата, които садим с такава обич, вместо да дават, ще отнемат животи. Този ужас ще настъпи не заради друго, а заради глобалното затопляне.
След като повишението на температурите на планетата продължи със същите темпове, към 2100 година дърветата ще прекратят усвояването на азот от почвата и ще увеличат отделянето на въглероден двуокис. Това ще засили с над 160% парниковия ефект. Аномалията ще засегне цялото земно кълбо и, разбира се, България. В страни като нашата негативният ефект ще е още по-силен, защото имаме много зеленина, коментират учените.
Те сравняват растенията с гигантска въглеродна „фуния", тъй като изсмукват въглеродния диоксид от въздуха. Световният обем на тази „тръба" варира от година на година, но средно тя поглъща до една четвърт от годишните емисии на въглероден диоксид в резултат на изгарянето на изкопаеми горива. Такива явления като засушаване, горски пожари и бури по-скоро ще доведат до ярко изразено стесняване на „фунията", казаха експертите.
Лекари от своя страна обясняват как това се отразява на човешкия организъм. Целият процес на отделяне на повече въглерод, а не на кислород ще доведе до дихателни проблеми и сърдечна недостатъчност сред хората. Това ще става с течение на времето, разбира се, но ще се усеща все по-осезаемо.
Когато температурите на повърхността достигнат тези, които е имало по време на динозаврите, ще се появят нови видове животни, а някои от вече съществуващите ще увеличат в пъти теглото и размерите си. Сред тях ще бъдат крокодилите, слоновете и костенурките, разказват още учените. Те са категорични, че е въпрос на време палмите да се върнат в най-студените региони на нашата планета като Антарктида.
Изследователски екип, състоящ се от учени от цял свят, стигна до заключението, че сравнително скоро в Антарктида може да се появят отново палмови дървета. Според специалистите палмови дървета са расли на зелените брегове на Антарктида преди около 50 милиона години, когато средната температура е била 20 градуса по Целзий.