Учени от Тексаския университет в Остин са проверили каква доза истина се съдържа в народните представи за “злите мащехи” от биологична гледна точка, пише "Монитор".
Въпреки теорията за роднинския подбор, според която на родителите им е по-изгодно да подкрепят родните си деца и да вредят на доведените или заварените, в съвременния свят родителите са склонни еднакво добре да се отнасят с потомците от двата типа, съобщи Сайънс нюз.
Изследователите са анкетирали родителите в 135 семейства, където има по две деца на еднаква възраст (средно на 6 години), едно от които е доведено. Възрастните е трябвало да попълнят специален психологически тест и да дадат оценка на положителните и отрицателните страни на своите деца. Оказало се, че те по-често посочват отрицателните страни в характера и поведението на доведените деца (например, високомерие или навика да крадат).
Достойнствата и на двете групи са били оценявани по еднакъв начин.Учените са разгледали първия факт като остатък от роднинския подбор, а втория като следствие от компенсаторната теория, според която доведените деца се оценяват по-високо, за да се оправдаят в собствените очи всички усилия и трудности, свързани с реализацията на такъв необичаен семеен модел.
Учените предупреждават също, че в съвременния свят все повече нараства броят на приемните деца, чиито родители доброволно възпитават генетично отдалечено от тях потомство. В такива условия силното желание да станеш родител преобладава над наследеното в хода на еволюцията желание да помагаш само на своето дете и да го хвалиш.