Физици от университета в Куинсланд успяха да докажат възможността за пътешествия във времето на квантово ниво, предсказана преди 23 години.
Изследователите моделираха поведението на един фотон, който минава през дупка в пространство времето (така начената червеева дупка), отива в миналото и влиза във взаимодействие със самия себе си. Учените наричат такава траектория на частицата "затворена времеподобна крива", тоест фотонът се връща на изходната точка от пространство-времето.
Изследователите разгледали два сценария. В първия частицата преминава през "дупката", връща се в своето минало и взаимодейства със самия себе си. Във втория сценарий фотонът, завинаги заключен в затворената крива, взаимодейства с друга частица.
Според учените работата им внася важен принос в обединението на общата теория на относителността на Айнщайн и квантовата механика, пише inews.bg.
Теорията на Айнщайн допуска възможността за пътешествие на обект назад във времето, който попада в затворена времеподобна крива. Но такава възможност е способна да предизвика редица парадокси – пътешественикът във времето може да нанесе в миналото промени, които да попречат впоследствие той самият да се роди.
През 1991 година за първи път е издигнато предположението, че пътешествие във времето в квантовия свят може да изключи подобни парадокси, тъй като свойствата на квантовите частици не са определени с точност според принципа на неопределеност на Хайзенберг.
В компютърния експеримент на австралийските учени е изучено поведението на квантовите частици именно в такъв сценарий.