Учени от пет големи университета, сред които и българи, разработват "детектор на лъжата", който да филтрира невярната информация в социалните мрежи, съобщава БНТ.
Програмата "Фем" се разработва с финансиране от Европейския съюз. Създателите работят върху софтуер, който ще отсява лъжата от истината в социалните мрежи.
"Има за цел да филтрува по някакъв начин, ако ние искаме, дори с различни нива на достоверност, тоест различни нива на информация да може да филтрува този софтуер", каза Георги Георгиев - участник в проекта
"Текста сам по себе си също може да бъде анализиран. И то може да бъде анализиран на много нива. Първото ниво това са думите, тоест думите, които се използват имат различни нюанси. Дадени думи в даден контекста като бъдат използвани, реално носят някаква стойност по отношение на това субективен ли е текста", допълни още той.
След 3 години проекта за детектора на лъжата за социалните мрежи ще бъде готов. След това всеки ще избира сам дали да го ползва, а програмата ще се самообучава.
Така дори в деня на лъжата, ползващите програмата ще могат да избегнат подвеждаща информация, слухове или опит за измама в мрежата.
Създателите на "Фем" поясняват, че масовата достъпност на програмата до всеки изключва възможността някой да я използва за цензура или манипулация върху медии и личности.