В ново изследване учени стигнаха до извода, че видеоигрите с отворен свят позволяват на хората да се отпуснат и предлагат уникални възможности за “когнитивно бягство”, поради липсата на допълнителни източници на стрес.
Съвместното изследването на учени от Имперски колеж Лондон и техни колеги от Университета в Грац, Австрия, установи, че видеоигрите с отворен свят са полезни за психиката. Основните изводи от проучването са публикувани в научното издание за медициниски интернет изследвания JMIR.
Според учените, игрите с отворен свят, които се характеризират с експанзивна и интерактивна среда, могат да предложат уникални възможности за когнитивно бягство (изключване) – това потенциално води до релаксация и подобрено благосъстояние на играчите.
Авторите на изследването са анкетирали 609 геймъри, които играят популярни игри с отворен свят. Количествените данни са събрани с помощта на стандартизирани въпросници за измерване на ползите от игрите с отворен свят върху когнитивното бягство от реалността, релаксацията и благосъстоянието. Качествените данни са събрани чрез 32 задълбочени интервюта, които изследват опита и възприятията на играчите за когнитивно бягство от реалността, релаксация и психическо благополучие, пише technews.bg.
Проучването показва, че такива игри имат благоприятен ефект върху геймърите, като им позволяват да се отпуснат и да се изолират от стреса на реалния живот. Разбира се, много други игри също имат благоприятно въздействие, но не всички дават възможност на играчите да се отпуснат.
Учените заключават, че игрите с отворен свят предлагат значителни ползи за когнитивно бягство от реалността, като значително подобряват релаксацията. Поглъщащият и самостоятелен характер на тези игри е от решаващо значение за намаляване на стреса и подобряване на психичното здраве.