Новоизбраният член на Конституционния съд Венета Марковска изпадна в тежки противоречия в последните няколко дни покрай вихрещия се скандал около личността й. В същото време в управляващата партия настъпи бъркотия, а посланието й до ЕК се размина с това на президента Плевнелиев, предаде БТВ.
Ден след като Народното събрание без дебат и набързо попълни квотата си в Конституционния съд с Анастас Анастасов и Венета Марковска, последната поиска спешно изслушване в правната комисия.
Дали довчерашната зам.-председателка на ВАС е била посъветвана да предприеме нетрадиционния и извън парламентарния правилник ход, или сама е взела това решение, не се знае. Ясно е обаче, че се създава прецедент, който може да бъде обрисуван много просто: „Първо ги избираме, после ги изслушваме”. Факт е обаче, че уникалната по рода си процедура бе допусната от шефа на правната комисия Искра Фидосова.
Марковска отиде пред депутатите с няколко папки, пълни с документи, и с идеята да разсее съмненията около личността си за конфликт на интереси. „Жегата” около съдийката се засили осезаемо часове след избора й за КС, тъй като ЕК заплаши България с междинен доклад и размаха пръст на Народното събрание, че не е проверило съмненията около Марковска.
Тежката подозрителна сянката около Марковска не е от преди седмица, когато в правната комисия срещу нея постъпи анонимен сигнал, а от преди повече от две години и половина - покрай ареста на приятеля на Марковска - Георги Георгиев - и последващото уволнение на полицаите, които го бяха задържали. Осветяването на случая и обстоятелството, че уволнението е дошло след среща на магистрата с висш представител на МВР, принуди вътрешният министър Цветанов да възстанови полицаите на работа.
Тогава от страна на Марковска не последва никаква реакция. В отворено писмо малко преди избора й тя обяви, че не е живяла на семейни начала с Георги Георгиев, а веднага след избирането й за КС отхвърли и твърдението, че се е срещала с един от заместниците на Цветанов заради ареста му. Самият Цветанов обаче още тогава заяви, че Марковска живее на семейни начала с Георгиев и тя се е срещала с негов заместник.
Сега в правната комисия Марковска потвърди, че се е срещала със зам.-министър, но не по повод на ареста на Георгиев. Обясни също така, че служебната й карта на съдия от ВАС, с която Георгиев се е легитимирал пред полицаите при задържането му, била в него, защото я е изпуснала в колата му, след като били на гости на общи приятели. От думите на Марковска стана ясно също така, че синът й е имал общи фирми с Георгиев, но тя не е знаела за тях, защото „той (наследникът й) e юрист и има семейство”.
„Смятам, че съм изчистила името си. Може би вие всички сте склонни да вярвате на един анонимен сигнал, а не на един български съдия”, заяви Марковска, която очевидно смята казуса за приключен. „Аз няма как да науча кой е авторът на това писмо. Не зная кой е авторът. За мен този сигнал е анонимен, той е донос”, добави тя.
Опит за издухване на облаците над Марковска направи и самата Фидосова като й благодари, че е намерила смелост за това изслушване.
Сигналът срещу Марковска бе додаден от човек, който се е подписал като Георги Колев. Оказа се, че „адашът” на председателя на ВАС обаче е мним и няма адресна регистрация. Това се потвърждавало и от отговора на „Български пощи” до Фидосова.
На фона на изслушването в правната комисия, правителството и президентът се разминаха драстично в позицията си спрямо критичния тон на ЕК. Кабинетът на Бойко Борисов в лицето на външния министър Николай Младенов обяви, че ЕК „разпространява слухове”, а Росен Плевнелиев изрази безпокойството си.
„Мисля, че подобен тип изказвания от страна на комисията не са коректни, защото те разпространяват слухове в обществото по този начин и трябва внимателно всяка институция, включително и ЕК, да се придържа към правомощията, които има, които са й дадени от европейските договори”, заяви Младенов пред държавната телевизия по повод заплахата на Брюксел, че ще има междинен доклад за България.
По-късно през деня Младенов омекоти тона и заяви: „Дали ще има или не доклад, зависи от начина, по който ние изпълним всички критерии, на които сме се съгласили в настоящия доклад. Аз съм убеден, че до края на годината България ще покаже сериозен напредък в областта на правосъдие и вътрешни работи, който ще бъде регистриран от комисията, защото много усърдно се работи както по структурирането работата на новия Висш съдебен съвет, така и по решаване на някои от откритите въпроси, които седят в доклада, свързани с функционирането на съдебната система”.
„Сериозно съм обезпокоен от коментара на ЕК. Надявам се българските институции оттук нататък още повече да увеличат усилията си за прозрачност и много достойни кандидати да бъдат оттук нататък избрани като главен прокурор, както и като шефове на различни съдилища”, коментира от своя страна Плевнелиев.
На свой ред вицепремиерът и вътрешен министър се включи в темата с нареждането Народното събрание да отговаря за действията си и отказа да навлиза в дебрите на скандала.
„Предполагам, че в тази посока парламентът ще изпрати писмо, за да може да се обоснове изборът, който е направен. Знаете, че изборът беше доста многообразен в подкрепата, която получиха съответните четирима кандидати в различни конфигурации в съответните политически формации”, добави министърът от Русе.
В същото време стана ясно, че правосъдният министър Диана Ковачева не е видяла конкретно изказване за междинен доклад, с което засили усещането за хаос в управляващите.
На целия този фон премиерът Бойко Борисов не е изказал позиция по въпроса.