Конституционният съд се произнесе с решение по конституционно дело №1/2024 г.
Делото е образувано по искане на президента на Република България и на 48 народни представители от 49-ото Народно събрание за установяване на противоконституционност на промените в Конституцията, въведени със Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България (обн. ДВ, бр. 106 от 22.12.2023 г.).
Конституционният съд се разцепи на две и не отмени орязаните правомощия на президента за служебното правителство. Същото се отнася и до новите норми в основния закон, които направиха Народното събрание постоянно действащо и разрешиха и хора с двойно гражданство да стават депутати и министри. Това става ясно от дългоочакваното решение на КС по делото, по което бяха оспорени на практика всички изменения от 6-тата поправка в основния закон. Те бяха гласувани в предишния парламент с гласовете на ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ.
6 от 12-те конституционни съдии смятат, че тези норми са противоконституционни. За да стане това факт обаче са необходими поне 7 съдии.
Съдиите Павлина Панова, Мариана Карагьозова-Финкова, Таня Райковска, Атанас Семов, Янаки Стоилов и Соня Янкулова приемат, че тези промени са противоконституционни. Съдиите Константин Пенчев, Филип Димитров, Надежда Джелепова, Красимир Влахов, Борислав Белазелков и Десислава Атанасова приемат, че тези промени не са противоконституционни.
Конституционните съдии на практика отмениха съдебната реформа, направена с измененията в основния закон, като обявиха най-важните от свързаните със съдебната власт от тях за невалидни и противоконституционни. Те предвиждаха разделяне на две на Висшият съдебен съвет - на Висш съдебен и Висш прокурорски съвет и промяна на начина на избор на техните членове.