Подкрепата за конституционните промени е твърде крехка. Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ съветникът на президента и бивш министър на правосъдието Крум Зарков, след като малко по-рано днес проектът за промени в Конституцията на първо гласуване в пленарната зала бе подкрепен от 161 народни представители.
Признавам, че е много сложно да се разбере, въпреки че се опитах да не изпусна нито дума от почти 9-часовия дебат в пленарна зала. Промените в основния закон на страната са много важни. Страхувам се обаче, че не мога да кажа какво точно ще се промени в Конституцията на България, добави той.
Днес бяха направени много заявки, но към момента не можем да кажем със сигурност каква ще бъде българската Конституция, след като сглобката мине през нея. Доста крехка ми се струва тази работа. Поставените срокове текстовете да бъдат приети до средата на декември ми се струват невъзможни. Разбирам ищаха да се промени Конституцията, надявам се това да е за добро, но законът търябва да бъде спазен, заяви съветникът на президента.
Тази процедура, по бавната писта, досега никога не е била използване, поясни Зарков.
По повод допускането в предложените промени народни представители, министри, президент да са хора с двойно гражданство, съветникът на президента посочи, че изискването за само българско гражданство е традиционно установено и трябва да остане. Според него не е приемливо премиерът или президентът на България да е с двойно гражданство.
Крум Зарков коментира и заявките на управляващите за законови промени, свързани със служебното правителство.
Това, което боде очите на управляващите, е, че за страшно много хора последените служебни кабинети се справиха много по-добре от следващия редовен. Това не е заради министрите в кабинета, а заради сглобката и това, кеото влече след себе си, отбеляза той.
Това, което са предложили, може да доведе до блокаж на институциите. Нещата явно са недомислени и имат нужда от доста сериозен прочит между първо и второ и второ и трето четене, каза още Зарков.