СОС ще обжалва решението на съда, с което бяха отменени ограниченията за използването на фойерверки в София, обяви председателят на СОС Георги Георгиев.
Това, което се случва в София – да се гърмят бомбички, пиратки и други пиротехнически средства, някои от които небезопасни, под прозорците на хората, го няма никъде в Европа, заяви той и добави, че ще води битката докрай.
Георги Георгиев припомни, че ограничителният режим беше приет от СОС преди близо година и той предвижда забрана за използването на пиротехнически средства в междублоковите пространства, както и близост до болници, училища и детски градини.
Според Административния съд контролът, регламентиран в наредбата, вече е уреден в Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия. В него се посочва, че началниците на районните управления на МВР, а не районните кметове издават разрешенията за използване на пиротехника и упражняват контрол.
17 хил. софиянци с петиция са поискали въвеждането на този режим, каза още Георгиев и добави, че ще продължи битката докрай.
Междувременно с 50 гласа „За“, без „Против“ и „Въздържал се“ Столичният общински съвет взе решение имотът в парцела, избран за Национална детска болница, да бъде прехвърлен на държавата. Приетото решение предвижда собствеността върху посочения имот да бъде прехвърлена обратно от държавата на Столичната община, при условие, че строителството на националния обект не е започнало в 5 – годишен срок от сключване на договора или се отмени точката от решението на МС, която определя детската болница за национален обект.
"Дарик" припомня, че на 4 ноември съдът отмени режима за фойерверки, въведен от Столична община. Разпоредбата предвиждаше фойерверки да се използват само след изпращането на заявление, в което да се посочват категорията на пиротехническите изделия, кога, къде и от кого ще бъдат използвани. Заявлението трябваше да бъде одобрено от районен кмет преди да се позволи използването на фойерверки.
Според Административния съд това вече е уредено в Закон за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, в който се посочва, че началниците на районните управления на МВР, а не районните кметове издават разрешенията за използване на пиротехника и упражняват контрол.
През януари тази година от Столичния общински съвет съобщиха, че глобите за нерегламентирана употреба на пиротехника в столицата ще са от 500 до 2000 лв. за физически лица и от 3000 до 10 000 лв. за юридически лица.
Новият регламент предвиждаше фойерверки, пиратки, бомбички и всякакви пиротехнически средства от категория F2 и F3 да могат да се използват само на Нова година до 02.00 ч. на 1 януари или след предварително подадена заявка в районната администрация, а одобрението ще се дава от районния кмет, информираха от СОС.
От там посочиха още, че пиротехниката е не само шумна, но и опасна, когато се използва на неподходящи места. Превенцията чрез строги правила цели да предотврати тежките инциденти, както и да внесе спокойствие у най-уязвимите - децата, хората с психически разстройства и животните.
Промените в Наредбата за обществения ред на територията на Столична община, с които се предлага ограничаването на безразборното използване на пиротехника бяха приети от Комисията по здравеопазване към Столичния общински съвет.