ВСС няма да бъде избиран пряко

share

Висшият съдебен съвет (ВСС) няма да бъде избиран пряко от гилдията. Това реши днес Народното събрание.

Депутатите днес обсъждаха промени в Закона за съдебната власт. "Предложено бе Инспекторатът към ВСС (ИВСС) да установява дали има забавяне на дело, жалба или присъда, а при подаден сигнал от граждани, министърът на правосъдието да определя въз основа на това решение, какво обезщетение да получи лицето", заяви от парламентарната трибуна правосъдният министър Диана Ковачева.

"През август миналата година от Съвета на Европа е даден едногодишен срок, който изтича този август. В този срок България е длъжна да реши какъв да бъде вътрешният механизъм, в съответствие с който българските граждани да имат право да търсят обезщетение, за да могат да не стигат до Европейския съд за правата на човека в Страсбург при забавяне на дело. И в други държави има такива механизми – Италия, Чехия, Полша. Всяка държава решава какъв да бъде нейният механизъм в съответствие с вътрешното законодателство", добави тя.

"Предложихме първоначално механизмът да бъде изцяло поет от ИВСС с мотиви, че става въпрос за разглеждане на жалби, забавени присъди и единствено ИВСС има право да прави такава проверка. След като приключи проверката, ИВСС може да предложи обезщетение на лицето. Другият вариант – според мен като юрист, няма пречка звеното да бъде изцяло в ИВСС. Не смятам, че това е в несъответствие с Конституцията. Предложението беше тази част от механизма – сключването на спораз да бъде прехвърлена в Министерството на правосъдието. Това също е възможен механизъм, който би работил добре. Идеята на правната комисия в парламента е ИВСС да е органът, който прави проверките по жалбите на гражданите, защото няма как изпълнителната власт да се меси и да оценява работата на съдебната. ИВСС издава констативен акт. Министърът на правосъдието трябва да се съобрази с мнението на ИВСС и има право да определи какво да бъде обезщетението, но дали има забавяне, или не – решението е на ИВСС. Всички юристи се съгласиха, че това е добрият механизъм", подчерта министърът на правосъдието и призова парламента да подкрепи предложението на комисията.

"Идеята изпълнителната власт да сключва споразумение не е нова, и сега Министерски съвет го прави. Заедно намерихме добър механизъм, за да намерят гражданите справедливост, когато е забавено тях дело от българския съд", каза още Диана Ковачева.

Водещи новини

Още новини