Софийският военноапелативен съд гледа мярката на Иван Илиев, когото прокуратурата сочи за лидер на групата за шпионаж в полза на Русия.
"Резидента“ отказа да говори пред медиите и запази мълчание на влизане в залата.
В съда стана ясно, че Иванов е оттеглил жалбата срещу задържането си. Така той остава в ареста. Аргументът му е, че след като останалите четирима обвиняеми не са били пуснати, нямало смисъл да се гледа и неговото дело.
Военно-апелативният съд остави в ареста четирима от обвинените в петък. Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Според магистратите има опасност обвиняемите да се укрият, ако им бъдат постановени по-леки мерки.
Първи пред съдиите в петък се изправи полковник Петър Петров – зам.-началник на финансовия отдел на Министерството на отбраната. Той е обвинен за това, че е снимал от компютъра си документи, свързани с бази на НАТО у нас и вероятно данни за покупката на изтребителите F-16.
Адвокатът на Петров заяви пред медиите, че в материалите събрани към момента по делото, във връзка с неговия клиент, Русия не се споменава. От прокуратурата обаче отрекоха тези твърдения.
Съдът определи и началникът на отдела за класифицирана информация към Народното събрание Любомир Медаров да бъде оставен за постоянно в ареста. Според обвинението той е изпращал на Русия снимки на класифицирани данни от парламента. След него пред съда се изправи Димитър Влахов – служиел на Военно разузнаване. Последна пред съда бе изправена съпругата на „резидента“ – Иван Илиев - Галина Илиева. За нея има данни, че е осъщетвявала връзката между шпионите и дипломати в руското посолство.
Припомняме, че по време на акцията на 18 март бяха задържани шестима души. Един от тях обаче бе освободен срещу парична гаранция още на първа инстанция след като е направил пълни самопризнания.
Случаят предизвика и дипломатически скандал. Българското министерство на външните работи обяви двама руски дипломати за персона нон грата. Москва пък заплаши с ответни мерки.