Прокуратурата разкри подробности за задържаните висши антимафиоти от ГДБОП.
Припомняме, че само преди дни бяха арестувани шефът на отдел „Противодействие на наркотрафика и разпространението на наркотици“ в ГДБОП и началникът на сектора в същата дирекция. Задържан бе и още един служител от вътрешното ведомство.
"Досъдебното производство е започнало този месец май. Беше установена организирана престъпна група, действала от 2018 г. до задържането им преди дни. Стигна се до безпрецедентни арести, на антимафиоти, свързани с престъпна дейност", заяви на брифинг говорителят на главния прокурор Сийка Милева.
"Недопустимо е държавни служители да използват позицията си, за да покровителстват престъпност", допълни още тя.
"Участниците в групата са четирима, трима са от системата на МВР. Двама от тях заемат висши ръководни длъжности за борба с наркотиците. Те са били ръководители на всички служители на МВР, свързани с борбата с наркотиците", коментира Милева.
"Задържаният служител на МВР е бил разузнавач първа степен. Четвъртият участник, несвързан с МВР, е бил посредник за получаване на парите", допълни още говорителят на главния прокурор.
"Дейността на групата е била в няколко направления - получаване на подкупи от групи за наркоразпространение и наркотрафик с цел да не се възпрепятства незаконната им дейност. Второто им направление е било получаване на подкупи за неутрализирането на конкуренти в наркопазара. Третото незаконно направление на арестуваните антимафиоти е било за предупреждаване на групите за предстоящи акции и разследвания", разкри Сийка Милева.
Групата е била разкрита от лице, което през годините е било изнудвано и е давало подкупи на началника на сектор "Наркотици" в ГДБОП, в размер от 5 до 10 000 лв. Същият е получавал информация кога, къде и как да се укрие, за да не бъде задържан от органите.
Висшите служители демонстрирали кавги между себе си пред лицата в криминалния контингент. Така те действали на схемата "добро ченге - лошо ченге". Единият подавал сигнали срещу престъпници, другият им обещавал помощ и съдействие срещу парични суми. Двама са комуникирали чрез мобилни приложения и са избирали място за получаване на подкуп, което лесно да може да бъде "изчистено".
Началникът на сектор "Наркотици" е поискал сумата от 10 000 лв. на изнудваното лице, като самият той е избрал мястото на срещата. Антимафиотът предупредил лицето да не бъде с мобилен телефон, за да не се проследи, като и самият той не е имал телефон в себе си при задържането. Началникът на сектор "Наркотици" в ГДБОП е бил задържан в гора край ж.к "Захарна фабрика".
"Операцията е безпрецедентна. МВР и прокуратурата успяха да неутрализират и документират престъпната дейност на висшите ръководители в системата. Нашата работа беше трудна, тъй като служители не само добре познават способите за разследване, а и защото контактуваха с нас. Изключително нагло и арогантно поведение на бившия началник на отдел "Наркотици" в ГДБОП. Той не се спираше пред нищо за изнудване и манипулация за получаване на подкупи. Началникът и неговият подчинен служител са давали сигнали за конфликт между тях - единият създавал проблеми на престъпния свят, другият се е срещал с дилъри. Тази практика продължава дълго време", заяви директорът на Дирекция "Вътрешна сигурност" на МВР Стефан Бавков.
"Полицаите не носеха морален ангажимент, двамата са родители, а покровителстваха канал за наркоразпространение в България и Европа. Бяхме пред срив на отношенията ни със служителите за борба с престъпността из Европа", каза още той.
Директорът на Дирекция "Вътрешна сигурност" на МВР Стефан Бавков разкри, че е имало индикации за престъпни дейности при антимафиотите още през 2014г.
Прокуратурата ще поиска "задържане под стража" за трима служители на МВР, участвали в организираната престъпна група.