Абсурдна е идеята, още по-малко да е записано, че ще има 30 осъдени за корупция, заяви министърът на правосъдието Христо Иванов след петъчното заседание на правителството, предаде репортер на "Novini.bg".
Не сме обсъждали конкретни цифри, отсече правосъдният министър. Но от своя страна заяви, че не е познавал всички работни варианти на предложението. „Това с 30 души е абсурдно и не е записано", категоричен бе Иванов.
Днес обсъдихме идеята на главния прокурор Сотир Цацаров да се създаде ново звено, което да се бори с корупцията по високите етажи на властта. Министърът на правосъдието посочи, че то ще отчита по-високи резултати от тази битка. "Това предложение получи подкрепата и на вицепремиерът Меглена Кунева. Тя представи пред колегите си доклада „Стратегически насоки за борба с корупцията".
В него е записано създаването на това звено, което трябва да разследва всички политици, министри, висши чиновници и шефове на агенции, завърши Ииванов.
Кабинетът одобри доклада на междуведомствената работна група, създадена в началото на годината от министър-председателя, за да анализира антикорупционните политики и да предложи насоки за превенция и противодействие на корупцията. Като слабости в доклада са посочени липсата на институция и механизъм за цялостна координация и контрол по отношение на антикорупционните политики и мерки, липсата на реален контрол на декларациите за имуществено състояние, законодателни пропуски, водещи до незадоволителни резултати при противодействието на корупцията и др. За преодоляване на пропуските са формулирани приоритети, които да залегнат в готвената актуализирана стратегия за превенция и противодействие на корупцията. Те са:
- Изграждане на ефективна система от антикорупционни органи;
- Изграждане на система за противодействие на корупцията по високите етажи на властта; Противодействие на политическата корупция с акцент - върху „изборната корупция”;
- Преодоляване на корупцията в съдебната власт;
- Освобождаване на гражданите от дребната корупция;
- Намаляване на корупцията при възлагане на обществени поръчки;
- Намаляване на регулаторни и административни тежести при обслужването на бизнеса и гражданите;
- Утвърждаване на политически независима държавна администрация.
За реализиране на приоритетите са предложени държавни политики, всяка от които включва комплекс от мерки. Съгласно заповедта на министър-председателя в срок до 30 март вицепремиерът по координация на европейските политики и институционалните въпроси и министърът на правосъдието трябва да внесат в Министерския съвет проект на актуализирана стратегия за превенция и противодействие на корупцията.