На импровизирания брифинг преди заседанието на Висшия съдебен съвет главният прокурор Сотир Цацаров коментира актуални теми, касаещи прокуратурата и обществото.
По казуса с Авиоотряд 28 и полетите на предишното управление се проверяват кой е нарушавал действащите регламенти и кой е изисквал тези нарушения, посочи Цацаров, който обаче не каза със сигурност дали има някакво развитие по случая, предаде репортер на Novini.bg.
На въпрос, дали е важна фигурата в проверката на бившия министър-председател, той отговори: „Според вас, не е ли? Естествено, че е важна фигура. Не можем да ги изчерпим, той и Наказателният кодекс не ги изчерпва формите на участие с прекия извършител. Работи се по всяка линия, тоест работи се по това не само кой е нарушавал действащите регламенти, но и кой е изисквал извършването на тези нарушения. За да използваш такси, първо трябва да го поръчаш, след това да го платиш – то няма да дойде само”.
Помолен да коментира дали се очакват обвинения срещу бившия министър-председател, главният прокурор отговори: „Това ще се прецени в хода на досъдебното производство и в хода на досъдебното производство, което е предадено на военна прокуратура”.
Цацаров обясни, че това решение няма да е около изборите, може да е по-късно и добави, че когато се намерят предпоставки за това, тогава ще бъде повдигнато обвинение.
Той заяви категорично, че към този момент е повдигнато обвинение във връзка със случая „Летище Варна“ единствено на председателя на партия Атака Волен Сидеров.
В хода на производството, ако се наложи, ще бъдат повдигнати обвинения и на други участници, съпартийци на Волен Сидеров, посочи още Сотир Цацаров.
Обвинител номер 1 сподели лично мнение, че не е нормално в парламента да бъдат водени хора с белезници, визирайки случая „Бисер Миланов“, по-известен като Петното. Лично до Цацаров е подадено искане той да даде разрешение Миланов да бъде отведен в парламента, но той е препратил писмото до компетентните органи, тъй като главният прокурор не управлява арестите и затворите.
Следял случая от медиите и от това, което говорят Бонев-Миланов, се оказвало, че едни и същи хора ходят на протести и контрапротести.
Зачестили са случаите, в които се подават анонимни сигнали до прокуратурата и това не спомага по никакъв начин на работата на магистратите.
Цацаров не може да коментира дали е опъван политически чадър над Орлин Алексиев и други общински съветници през периода 2011 и 2012 година, най-малкото защото по това време не е оглавявал прокуратурата в България, но потвърди, че голяма част от оперативните данни съдържат висока степен на истинност. Но едни такива данни да се превърнат в доказателства и да бъде възбудено производство, трябва да извървят определен път, смята той.
Това, което е написано не е близо до действителността. Така Главният прокурор отговори на въпроса дали атентаторът от Сарафово наистина е алжирец, както стана ясно преди дни.
На този етап, не можем да кажем каквото и да е било, не защото не го знаем, а просто защото - все още работи и всяка дума, може да бъде грешно изтълкувана, или използвана за съвсем други цели, допълни още той.
По повод проверката, извършена от Сметната палата и нейните изводи, затова, че са извършени само нарушения, но не и престъпления, Цацаров отговори: „В тази държава изначално, от създаването на Сметната палата – тя е орган, който извършва финансови одити. Сметната палата не е била и никога няма да бъде органът, който казва – има или няма престъпления. Докладът на Сметната плата се ползва в досъдебното производство като доклад, което улеснява нашата работа по съдебните доказателства. Ако някой си мисли, че финалният извод на Сметната плата обвърза прокуратурата – объркал се е".