Няма срок, в който Конституционният съд да се произнесе по казуса "Пеевски", казаха на БНР конституционалисти.
Времето зависи от формулировката на питането. Ако се иска тълкуване на текст от Конституцията за несъвместимост, решението ще отнеме месеци. Ако питането е дали конкретно Делян Пеевски е в състояние на несъвместимост, нужното време ще е по-малко. И в двата случая обаче едва ли преди есента Конституционният съд ще излезе с решение. Ако то е, че Пеевски не е депутат, то ще важи занапред. Т.е. самооттеглилият се като шеф на ДАНС Пеевски е депутат. Такова е преобладаващото мнение на конституционалистите, защото – съзнателно или не – избирайки го за агент №1 в петък около 9.30 часа, депутатите не са освободили Пеевски като депутат. Така този пропуск може да се окаже оневиняващ Пеевски за това, че между петък и тази сутрин е бил едновременно избран за шеф на ДАНС и действащ депутат.
Що се отнася за това консумирал ли е той правомощия, начело на Агенцията, провеждайки работна среща с главния прокурор (за която имаше официално съобщение), или издавайки заповеди от председателския кабинет (за което Пеевски сам признава пред вестник "Преса"), тези въпроси няма как да бъдат обсъждани в предстоящото решение на Конституционния съд.
Казусът "Пеевски" днес получи нов нюанс след публикация на вестник "Сега", според която три дни преди избора си Пеевски е получил достъп до най-секретна информация при това за рекордно кратък срок. Това е потвърдено от шефа на Държавната агенция по сигурността на информацията Борис Димитров.
Конституционният съд няма срок, в който да се произнесе по казуса "Пеевски"
- 19.06.2013 | 12:42
- 1625