Осъдиха България в Страсбург заради "Дюни"

share

Осмина наследници на земя край Созопол осъдиха вчера България в Страсбург да им плати компенсации заради 20-годишните им съдебни мъки за възстановяване на правата им над терен, върху който се намира курортът "Дюни". През 1992 г. созополската поземлена комисия е уважила искането им за реституция, но са се сблъскали с яростна съпротива на държавата и на новите собственици на курорта, приватизиран преди уреждането на реституционните претенции, пише "Сега".

Трима от наследниците по делото "Неделчева и други срещу България" са на повече от 90 години, а най-младият е на 73. Държавата е отнела земята, върху която е построила през 80-те години курорта "Дюни", но веднага след падането на комунистическата власт е започнала през 1990 г. подготовка за приватизацията му. През 1991 г. го е превърнала в частна държавна собственост и до 1997 г. е притежавала всичките му дялове. В смутния период след падането на правителството на Жан Виденов тя е прехвърлила 25% от дяловете си на частни лица чрез "масова приватизация". Създава се компанията "Дюни" АД, която до 2000 г. ударно придобива 75% от акциите. Останалите 25% държавата запазва за компенсация на бивши собственици. Въпреки че текат дела за реституция, тя продава на дружеството нови 14% още на другата година. Накрая се оказва, че не й остават достатъчно активи за компенсация и се оправдава пред наследниците и съда, че дори да иска, няма какво да даде в замяна, пише още изданието.

Европейският съд за правата на човека установи, че е нарушено правото на собственост съгласно Протокол 1 на Европейската конвенция за правата на човека и определи 12 000 евро компенсация за морални щети. Той прецени, че държавата е склонна да се споразумее с наследниците за материалните щети, като остави този въпрос отворен. Освен това България ще трябва да им плати 3324 евро за разноски по делото.
 

Водещи новини

Още новини