Парламентарната комисия за борба с корупцията по високите етажи на властта е подала сигнал срещу прокурорите Георги Тафров, Христо Граматиков и Стойчо Ненков. Това каза председателят на комисията Яне Янев след среща с главния прокурор Сотир Цацаров.
Стойчо Ненков нашумя, след като Софийската градска прокуратура е образувала досъдебно производство срещу него, след като той оттегли протеста срещу оправдaтелните присъди на бизнесмените Марио Николов и Людмил Стойков по делото САПАРД. На 21 септември Софийският апелативен съд оправда бизнесмените Людмил Стойков и Марио Николов по процеса срещу тях за изпирането на 7,5 млн. евро по програма САПАРД.
Самият главен прокурор Сотир Цацаров съобщи, че ще поиска отстраняването на апелативния прокурор.
Ненков е отстранен от служба в четвъртък, съобщи Яне Янев.
Инспекторатът към Върховната касационна прокуратура започва разследване срещу прокурор Георги Тафров от Софийската градска прокуратура за това, че е укрил имот при деклариране на имущество.
Името на прокурора се появи покрай новината за арестувания Борислав Манджуков, при акцията на МВР "Цигараджии" и разследването за пране на пари в Инвестбанк от свързани с Манджуков фирми.
Проверка в Публичния регистър на Сметната палата и Службата по вписвания показва, че прокурор Георги Тафров от СГП е укрил поземлен имот в „Княжево” от 621 кв. метра. Той не е декларирал имота в годишната си декларация пред Сметната палат и с това е нарушил закона. В декларацията си в сметната палата през 2009 година прокурорът декларира, че през 2008 година е придобил вила и вилно място в София с разгъната площ 40 кв. метра и още един имот – вила и вилно място, с площ 108 кв. метра, но в Агенцията по вписванията прокурорът е вписал друго - поземлен имот с площ 621 кв. метра в „Княжево”. Този имот прокурорът не е декларирал в Сметната палата, както изисква законът за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности.
Янев уточни, че над тези прокурори е оказван натиск и има данни за подкупи. Става въпрос за трайна енергийна корупционна схема, която е действала в периода 2004-2007 г., но комисията е продължила да прави проверки и за годините след това.
Схемата е била по време на четирима енергийни министри, посочи Яне Янев.
Той съобщи пред журналистите, че е обърнал внимание на Сотир Цацаров и за начина по който се разпределят делата. Според Янев, фрапиращи нарушения има и по времето бившия главен прокурор Борис Велчев, докато е бил в процедура за избор на конституционен съдия.
От своя страна Борислав Сарафов съобщи, че Стойчо Ненков не е изненадан, че името му отново се замесва в скандал. Той информира журналистите, че ще бъде сформиран екип и в петък прокуратурата ще излезе със становище относно енергийната мафия у нас.
Яне Янев не съобщи пред репортерите имената на прокурорите, които са го заплашвали. Той поясни, че по случая се води следствие и не може да разкрива подробности.