НА ЖИВО: Кондева: Не изповядваме идеята за мораториум върху разкриването на нови болници, НЗОК да прецизира становищата си

Bulfoto
share

Депутатите решиха да удължат днешното си заседание до приключване и на трите изслушвания по различни теми, предвидени в дневния ред. Предложението за удължено работно време направи председателят на Народното събрание Наталия Киселова в началото на пленарното заседание. 

Първо се предвижда парламентът да изслуша служебния министър на земеделието и храните Георги Тахов и изпълнителния директор на Българска агенция по безопасност на храните Светлозар Патарински относно възникналите проблеми около здравния статус на стада овце в Пазарджишка област. 

След това е предвидено изслушване на служебния министър на здравеопазването Галя Кондева относно дефицит в бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2024 г.

В дневния ред е включено и изслушване на служебния премиер Димитър Главчев, служебния вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова и служебния министър на здравеопазването Галя Кондева относно прието от Министерския съвет постановление, с което са отпуснати допълнителни средства за земеделските стопани чрез пренасочване на 2 млн. лева от икономии на разходи за дейности по асистирана репродукция. 

НС ще изслуша министър-председателя Главчев и няколко министри

Днес ще се проведе Председателски съвет, на който ще се обсъжда и разпределението на председателските места на постоянните парламентарни комисии.

Продължават и срещите на ГЕРБ-СДС в търсене на подкрепа за редовен кабинет с първия мандат.

В тези несигурни времена ние от "Възраждане“ искаме границите ни да бъдат охранявани само от българската армия, да решаваме самостоятелно какви съоръжения да бъдат изграждани и каква сила да бъде използвана, за да запазим сигурността и националния ни суверенитет, заяви в декларация от името на парламентарната група Даниел Петров. По думите му нелегалната миграция е постоянен общ проблем, особено за тези страни, които граничат с държави извън Европейския съюз (ЕС), каквато е България. Страните от ЕС и предимно Западна Европа са една от зоните на масова миграция, включително и нелегална. Защо, след като други държави от ЕС, намиращи се на външни граници на Евросъюза, като Полша, Литва Латвия, могат да ги пазят като изграждат  буферни ивици, на "които се стреля на месо“, а ние нямаме такова право, питат от "Възраждане“. Петров отбеляза, че след влизането на България в Шенген страната ни става първа приемаща нелегални мигранти и трябва да знаем, че ще продължим да бъдем транзитна територия, през която те преминават към Централна и Западна Европа, включително и членове на терористични организации. 

На теория е нужно просто да укрепим нашите граници и да не допускаме влизането на нелегални мигранти, но нямаме право да правим така, както правят Полша, Литва и Латвия, а се "заповядва България да допусне за неопределено време на своя територия представители на три чужди държави -  Австрия, Унгария и Румъния, които да охраняват заедно с нашите полицаи българските граници", заявяват в декларацията си "Възраждане“. Унижението за нас е много голямо, защото преди три десетилетия България, чрез гранични войски, беше еталон за опазвана не граници, както и гарант за сигурността между Изтока и Запада, прочете Даниел Петров. По думите му ЕС отново показва двойния стандарт при налагане на законодателството и зачитане на човешките права, а българските политици "угоднически изпълняват инструкциите му“, това, което Полша, Литва и Латвия не правят. През нашата граница преминават нелегални, които са с различен бит и култура, не зачитат и не уважават нашите ценности, но ние нямаме право да ги докоснем с пръст, се казва също в декларацията на "Възраждане“.

ПП-ДБ настоя в декларация незабавно да бъде отменен конкурсът за генерален директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура“. Позицията беше прочетена от депутата от ПП-ДБ Стела Николова от парламентарната трибуна.

От политическата сила посочиха, че на фона на серия от инциденти със служители на БДЖ до крайния подбор в конкурса са допуснати бивши и настоящ директор на НКЖИ.   

„Настояваме да бъде отменен незабавно компрометираният конкурс, да се назначи независим и цялостен одит в НКЖИ, който да разкрие цялата истина за състоянието на дружеството и начините на подбор на изпълнители“, каза Николова. Чак след това да се организира прозрачен и широко обявен конкурс за ново ръководство, на който да получат шанс да участват кандидати професионалисти и доказани мениджъри, които не са част от статуквото, което доведе българският железопътен транспорт до състояние на упадък и заплаха за живота и сигурността на служители и ползватели, искат от ПП-ДБ.

"Само преди няколко дни между Криводол и Бойчиновци загинаха двама служители на Национална компания “Железопътна инфраструктура“, а на още един е причинена телесна повреда. Този трагичен инцидент е част от „черна серия“ загинали служители на БДЖ през тази година", посочи Стела Николова. Тя припомни някои от трагичните случаи в последно време и поднесе съболезнования на близките на загиналите. 

„След толкова трагични инциденти всеки нормален човек би си помислил, че някой е поел отговорност за толкова загубени животи. Не, не е поел. Нещо повече - проведен е първият етап на конкурс за нов постоянен директор на НКЖИ, минал успешно под радара на общественото внимание и провеждан непосредствено преди празниците“, отбеляза Стела Николова. „В резултат от предварителните кръгове на селекция, до крайния подбор са допуснати едва трима кандидати, а скандалното е, че и тримата са бивши и настоящ директор на компанията – Мария Генова, Красимир Папукчийски и Стоян Стоянов“, посочи тя. 

Депутатът от ПП-ДБ коментира, че постоянните инциденти са в подвижен състав и се дължат на неподдържаната и остаряла инфраструктура, остарелите осигурителни системи и неспазването на елементарните протоколи за сигурност от НКЖИ, но най-вече на управленски пропуски и грешки на тримата кандидати.  

"Европейската комисия вече е наложила забрана за движение на животни и продукти от тях от област Пазарджик след установена чума по овцете в петте стопанства във Велинград". Това съобщи по време на изслушване в Народното събрание служебният земеделски министър Георги Тахов. От вчера ескперти на Комисията са у нас, за да направят допълнителни проверки на стадата:

"След завършване на проверката от страна на спешния екип за действие на Европейската комисия, който от вчера е в България, предстои да разберем какви допълнителни мерки биха предприели към държавата ни. Дотогава върви разпоредена от изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните и проверка в Областната дирекция по безопасност на храните-град Пазарджик, за да сме максимално прецизни и да сме наясно в изясняване на ситуацията, а лично директорът на лабораторията в Монпелие, който е част от екипа, покани стопаните на среща през днешния ден".

Вчера, по време на заседание на временната комисия за установяване на фактите за констатираните огнища на чума стана ясно, че животновъдите във Велинград не признават и пробите от европейската референтна лаборатория в Монпелие, Франция. Тя потвърди положителните проби за чума по животните.

Пред депутатите министър Тахов уточни, че все още не е приключена процедурата при установяване на заболяването. Заповедта по обявяването на огнището се обжалва, а Административният съд на София - град е спрял нейното изпълнение. Георги Тахов информира:  "Стадото остава под карантина. Няма да се пристъпва към абсолютно никакви действия от гледна точка на евтаназия на животните. Няма да усилваме мерки от предприетите към момента, които са на база решение на Централния епизоотичен съвет и те са с цел неразпространение на заболяването".

Срокът на работа на комисията е един месец, след което тя трябва да представи доклад за установеното. 

Няма да внеса проекта на Споразумение с Украйна за сътрудничество в областта на сигурността за гласуване в пленарната зала, обяви решението си председателят на парламента Наталия Киселова след подновяването на пленарната заседание. То бе прекъснато, след като от "ДПС-Ново начало" поискаха като допълнителна точка в дневния ред Киселова да включи техния проект, с който парламентът дава мандат на служебния премиер да подпише документа. 

По-рано от Брюксел служебният премиер Димитър Главчев потвърди, че без подкрепа от Народното събрание няма да подпише споразумението и според него е най-добре документът да бъде одобрен от редовно правителство. 

Главчев от Брюксел: Чувал съм всякакви небивалици, идва ми в повече коментарът, че провалям преговорите за редовен кабинет

 

Виждаме някакво решение на проблема с многото болници в страната чрез промени в Закона за лечебните заведения, като на този етап не изповядваме идеята за мораториум, тъй като не можем да ограничим пазара, но процесът така е регламентиран, че НЗОК много внимателно трябва да прецизира становищата си, когато подкрепя разкриването на лечебни заведения. Това каза служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева по време на изслушването й в пленарна зала относно дефицит в бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2024 г. По думите й с промени в Закона за лечебните заведения биха могли да се решат част от проблемите. В Министерството на здравеопазването (МЗ) работи голяма група от експерти, за да може да се вземат правилни решения, така че този процес да се регламентира по начин, по който наличните средства да бъдат достатъчни и пациентите да получат качествена медицинска помощ, а и в същото врече да не се наруши свободният им избор за достъп, посочи тя.

В МЗ смятаме, че на държавно ниво трябва да се укрепят и да бъдат работещи областните болници, както и една част от държавните лечебни заведения в големите градове, тъй като те поемат основната тежест от диагностиката и лечението на пациентите в районите им, посочи още тя. Анализирали сме състоянието им, финансовите им показатели са доби и през изминаващата година инвестираме основно в областни болници за подобряване на условията им, допълни министър Кондева.

Очаквайте подробности!

Водещи новини

Още новини