Правителство трябва да има и това трябва да е основният приоритет на това Народно събрание. Заради това ние сме готови да седнем на една маса с всички партии, да загръбим разделителните линии и да започнем разговори за едно експертно правителство, което да изведе България от тази криза. Това заяви народният представител от „БСП - Обединена Левица“ Габриел Вълков в ефира на бТВ Радио.
Според него правителство с участието на „ДПС - Ново начало“ не е възможно и това е разделителна линия за БСП. Той припомни, че социалистите имат решение на Конгреса и за ГЕРБ, но то не изключва разговори по политики. По думите на Вълков не е задължително правителство да бъде излъчено с първия мандат.
„ГЕРБ и ПП-ДБ да седнат на едно място и да зададат тон на разговорите, защото българският народ ги е изпратил да бъдат първи и втори. Ние сме пети и от нашите гласове не зависи дали ще има правителство или не. Има 220 народни представители, които са с десен профил – могат да формират мнозинство и без нас“, подчерта Вълков.
Социалистът посочи, че изборът на доцент Наталия Киселова за председател на Народното събрание е показал, че когато в парламента има диалог, това може да доведе до разумен резултат.
„Изборът на доцент Наталия Киселова е добър не само за БСП, а за цяла България, защото българският парламент има един достоен председател. Ако се стигне до третия мандат и той бъде връчен на нас, със същия подход може да се търси формула за управление на държавата“, коментира депутатът от левицата.
Според него осми поредни предсрочни парламентарни избори няма да доведат до много по-различен резултат и е по-важно за гражданите и за държавата правителство да има още сега. „Всички партии да намерим решение за изход от кризата - иначе ставаме излишни“, призова Вълков.
По думите му голям проблем в предложения от служебното правителство проектобюджет е отсъствието на данък върху свръхпечалбите на банките в приходната му част. „На среща между нашата парламентарна група и финансовия министър Людмила Петкова това беше и наше предложение, а тя самата ни увери, че е записано в бюджета. Няма как при толкова голяма дупка в бюджета, банките да имат годишна печалба от 3,7 млрд. лв. и да плащат само 10% данък. Почти половината от тази сума е от банкови такси на гърба на българските граждани – това е несправедливост“, каза по темата Вълков.
Според него не е нормално банките да бъдат оставени на мира, а в същото време да се удря по джоба на българите с увеличаване на ДДС върху хляба и брашното. „Затова предлагаме дупката в бюджета да бъде запълнена от печалбата на банките, не от джоба на обикновения човек“, каза още Вълков.