Радев показва политическа пристрасност от началото на мандата си. Това че няма да се срещне с ДПС за консултации не е нещо ново като поведение. По Конституция няма право да им отказва. Това заяви пред БТВ политологът проф. Румяна Коларова, след като държавният глава не покани парламентарната група на Делян Пеевски на консултации.
„Не е естествено държавният глава да изключва парламентарно представени групи. Зад тях стои корпус от избиратели“, посочи още проф. Коларова.
Тя посочи, че оспорването на изборите може да се приеме като някакъв вид аргумент.
„Но на мен ми е много трудно да си представя, че при едно оспорване на изборите ще се докаже, че всички тези гласове, които стоят зад четвъртата по-големина парламентарна група са фалшифицирани или по-някакъв начин контролирани“, посочи Румяна Коларова.
„От тази гледна точка си мисля, че е политически некоректно това, което се случва“, допълни тя.
Според политическия анализатор от една страна има правен казус, а от другата е волята на президента да не преговаря със съответната група.
Той посочи, че 106 депутати са подписали декларацията - или са част от нея, за санитарния кордон срещу Пеевски.
„Имаме две различни групи. Едните нямат проблем с Пеевски – най-вече ГЕРБ и „Възраждане“, които не са подписали, макар и словесно да подкрепят кордона“, коментира Евгени Кънев,
По думите му отново се отива към избори.
"Нито ГЕРБ, нито "Възраждане" са казали, че подкрепят Делян Пеевски. Те казаха, че не искат да подпишат декларацията, а декларираха, че никога няма да направят коалиция и не искат да бъдат в мнозинство", заяви Румяна Коларова.
"Прекалено много нови спекулации има спрямо истината, а истината е, че няма желание за правителство в момента поради много културни разлики", посочи Евгени Кънев. Той допълни, че партиите могат да бъдат обединени от членството на България в еврозоната.