Надявам се Народното събрание да намери време, за да допълни Закона за българското гражданство - да има церемония по връчването и публичен регистър на всички, които са получили българско гражданство, както и да има възможност за отнемането му, когато има ясни сигнали за говор на омраза срещу България. Това каза пред БНР евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев.
По думите му Република Северна Македония (РСМ) не може с дипломатически ходове в Париж, Берлин или Вашингтон да променят преговорната рамка за присъединяване в ЕС:
"Това беше заявено и по време на изслушването на Марта Кос в Европейския парламент. На моя въпрос за това дали има възможност за промяна в преговорната рамка - тя каза, че няма и договорите трябва да се изпълняват. Очаква се от РСМ като кандидат за член на ЕС да спазват преговорната рамка, която е приета в техния парламент. Да, може на сегашните управляващи да не им харесва".
Изпълнението на двата договора - и от Преспа, и подписания от Зоран Заев и Бойко Борисов през 2017 г., заедно с двата протокола към тях - е част от преговорната рамка, по която Европейската комисия е длъжна да оценява напредъка на РСМ по пътя на европейската интеграция, подчерта евродепутатът.
"Тази югославска идентичност, която е налагана в Македония по времето на Тито, продължава да бъде водеща за някои управляващи, представители на академичния свят и на някои медии. Това дърпа РСМ много, много назад. Надявам се да надмогнат тази инерция от миналото и заедно да бъдем в Европейския съюз. Това е било винаги желанието на България - тези проблеми да останат в миналото, да знаем историята си, да я познаваме и да вървим заедно напред в ЕС, както Франция и Германия успяха да преодолеят вековни войни. Няма как и ние да не можем да го направим", коментира Андрей Ковачев.